धादिङका युवाहरुमा बैज्ञानीक प्रतिभा धादिङ नलाङका साकारले बनाए हाइड्रोलिक डोजर

113 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ६ आश्विन २०७०, आईतवार १६:०६

सम्पादक: Dhadingnews.com

धादिङ / धादिङ जिल्लाको बेनिघाट गाबिस वडा नम्बर ८ का मालिक श्रेष्ठले २०५८ साल्मा आफ्नै खोजमा ब्याट्रीबाट चल्ने स्काभेटर, त्रिशुली नदीमा आँफै वार पार गर्ने डुङगा, उकालो ओरालोमा १ किलो वजन लिएर गुड्ने ट्रकको निर्माण गर्नुका साथै त्यस्को प्रयोग समेत गरेर सबैलाई चकित पार्नु भएको थियो थिए । त्यतिबेला कान्तिपुर दैनिक लगायतका संचार माध्यमले ले निकै स्थान दिएर मालिक श्रेष्ठको प्रतिभाको प्रचार प्रसार गरेका थिए । खुशी लाग्यो धादिङ जिल्लाकै अर्को भाईले पनि यो काम गरेर देखाएका छन । 

काठमाडौं कलंकीको एलआरआई स्कूलमा कक्षा ८ मा पढ्ने साकार अर्यालले हाइड्रोलिक डोजर बनाएर सबैलाई चकित पारिदिएका छन् ।
स्कूलमा भदौ १५ गते भएको विज्ञान प्रदर्शनीमा उनको डोजरले पहिलो स्थान हासिल गरेपछि शिक्षक र साथीभाइ समेत नभएर अरुले समेत उनको सोधीखोजी गर्न थालेका छन् ।
उनले काठ, सिरिञ्ज र स्लाइनको पाइपबाट डोजर बनाएका हुन् । यसअघि उनले साथीहरुसँग मिलेर जेनेरेटर र पंखा पनि बनाएका थिए । धादिङ जिल्ला नलाङ गाविस वडा नं. ७ घर भएका साकार सानैदेखि विज्ञान र आविष्कारमा रुची राख्थे । ‘भविष्यमा इलेक्ट्रोनिक इञ्जिनियर हुने इच्छा छ’ साकारले भने ।
साकारको चाहना साकार पार्न उनका परिवार पनि लागेका छन् । ‘भाइ सानैदेखि नयाँ कुरामा रुची राख्ने गर्छ । घर गएको बेला उसले आफ्नै प्रयासमा डोजर बनाएको हो’ साकारकी दिदी अनिशाले भन्नुभयो ।
साकारका बुबा श्रीराम अर्याल धादिङ नलाङको मिन्दूका माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक हुनुहुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

६ आश्विन २०७०, आईतवार १६:०६ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

लागुऔषध मुद्दामा फरार गल्छीका दुई महिला पक्राउ

धादिङ- फरार अभियुक्त पक्राउ अभियान अन्र्तगत जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङले मंसिर २ गते  उनिहरुलाई पक्राउ गरेको हो । पक्राउ पर्नेमा गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ७ मछेडीखोला बस्ने ५० बर्षिया सरिता भन्ने.....

बूढीगण्डकी प्रभावितद्धारा आन्दोलनको घोषणा

धादिङ । बुढीगण्डकी जलविद्युत आयोजनाको डुबानमा पर्ने बजार क्षेत्रको मुआब्जा निर्धारण नगरेको भन्दै प्रभावित.....

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

Categories