युनाइटेड मिसन टु नेपाल धादिङको सहयोगमा साङकोषमा आय आर्जन कार्यक्रम

146 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ८ आश्विन २०७०, मंगलवार १६:३७

सम्पादक: Dhadingnews.com

सगिता आले मगर
ं“यु एम् एन्ले यतिको बनायो, चारैतिर चेतना फैलायो , जुटौँ साथी
हो……….दुव्र्यवहार हटाउन नारीमाथीको” यो गीतका हरफहरुसंगै
प्रगतिशिल उद्यमशील महिला समूहका सदस्यहरुले अनुगमनमा खटिएका टोलीहरुलाई मंगलबार साङकोषमा भब्य स्वागत गरेको  थिए ।गीत मार्फत उनिहरुले  युनाईटेड मिसन टु नेपाल धादिङ र नारी जागरण केन्द्र धादिङले साङकोष गाविसका किसानहरुलाई पुर्याएको सहयोगको प्रसंसा समेत गरेका थिए ।

युनाइटेड मिसन टु नेपाल धादिङको आयोजना र आफ्नो साझेदार संघसस्थाहरुसंगको सहकार्यमा साङ्कोष गाविसमा संचालन गरेको आय आर्जनको हिसावले अत्याधिक रुपमा बृद्धि भएको छ । अन्तक्र्रियामा सहभागी महिलाहरुले कार्यक्रम संचालन पश्चात आफुमा आएको परिवर्तनको कुरा सुनाउँदै गाउँ गाउँमा आयआर्जनको कार्यक्रम संचालन नहँुदा श्रीमानको कमाइमा निर्भर रहनुपरेपनि अहिले आफ्नै आत्मनिर्भर भैसकेको बताएका छन् ।

युएमएन र नारी जागरण केन्द्रको सहयोगमा आफुहरु व्यवसायिक बन्दै गएको बताउँदै महिलाहरुले सहयोगी संस्थालाई धन्यवाद ब्यक्त गरेका थिए । अन्तरक्रियामा बोल्दै उद्यमशिल महिला समूहकी सचिव गंगा घिमिरेले केही वर्ष अघिसम्म समूहको मिटिङ÷बैठकमा जाँदा साँझमा रोएर बस्नु पर्ने महिलाहरु अहिले परिवारका सदस्यहरुलाई नै सम्झाएर हिड्न सक्ने भएको बताउनुभयो ।

समूह गठन गरेर महिलाहरु एकजुट हुँदै जाँदा पुरुषहरुको सोचमा पनि सकारात्मक परिवर्तन देखिएको उहाँले बताउनुभयो । त्यस्तै समूहकी सदस्य सिता ढुंगानाले संस्थाको सहयोगबाट पछिल्लो समयमा केही वर्ष यता तरकारी खेती, कुरिलो खेती तथा बाख्रा पालन गरेर आर्थिक श्रोत जुटाउन सक्ने भएकी छिन् । सहकारी संस्थामा स्थापना हुनु अघि घरकै चुलोचौकोमा सिमित हुनु परेको ढुङगनाले आफ्नो यथार्थता सुनाउँदै अब जस्तोसुकै काममा पनि आफहरु अघि बढेर सम्पन्न गर्न सकिने बताउनुभयो । केही वर्ष यता महिलाहरुको स्वास्थ्य अवस्थामा पनि सुधार आएको समूहकी सदस्य सावित्रि ढकालले बताउनुभयो । कार्यक्रम संचालन पश्चात गाउँका महिलाहरुमा आफ्नो अघिकारको बारेमा जानकार भएकोले पीडामा परेका महिलाहरु न्यायालयसम्म जान सक्ने भएको स्थानीय सावित्रि ढकालले
बताउनुभयो । केही वर्ष यता महिला हिंसाका घटनामा संलग्न ७ जना ब्यतिmहरुलाई कारबाही गरिसकेको ढकालले जानकारी दिनुभयो । अनुगमन कार्यक्रममा युएमएन धादिङका श्याम ओझा, नेपाली काङ्ग्रेस धादिङका उपसभापति
नन्दप्रसाद रिजाल, नेकपा माओवादीका चिपि तामाङ, जिल्ला पशुसेवा कार्यालयका प्रमुख देवेन्द्र भगत लगायतको सहभागिता रहेको थियो । अनुगमनपछि नारी जागरण केन्द्रले आफुले संचालन गरेको विभिन्न कार्यक्रमहरुको उपलब्धीको बारेमा जानकारी गराएको छ । केन्द्रले संचालन गरेको मानव बेचविखन विरुद्ध सचेतिकरण कार्यक्रम, महिला सशक्तिकरण कार्यक्रम, महिलाका न्यायमा पहुँच लगायतका कार्यक्रमको उपलब्धीका बारेमा जानकारी गराएको हो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

८ आश्विन २०७०, मंगलवार १६:३७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

नेपालमा एकै दिन १ सय १४ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि

काठमाडौं । नेपालमा एकै दिन १ सय १४ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता डा. विकास देवकोटाले १ सय १४ जना संक्रमित थपिएको जानकारी दिनुभयो । मन्त्रालयमा.....

नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या ७७२- थपिए ९० जना

धादिङ । नेपालमा जेठ १३ गते मंगलबार दिउँसो सम्ममा एकैदिनमा थप ९० जनामा कोरोना भाइरस (कोभिड १९) संक्रमण पुष्टि भएको.....

धादिङमा आलोपालो गरेर सामान ढुवानी हुने

धादिङ, १२ जेठ - लकडाउनको समयमा वजार क्षेत्रमा मालसामान ढुवानी गर्ने सवारीहरुको भिडभाड बढ्न थालेपछि धादिङमा.....

सोमबार सार्वजनिक बिदा दिने गृहको मन्त्रालयको निर्णय

धादिङ न्यूज धादिङ, ११ जेठ - गृह मन्त्रालयले आइतबारका लागि दिने भनिएको सार्वजनिक विदा नदिेने भएको छ ।   नेपाल.....

भारतबाट २ सय १७ जना शनिवार धादिङ आईपुगे

धादिङ,१० जेठ - धादिङ घर भै रोजगारीका क्रममा भारतका विभिन्न स्थानमा रहेका २ सय १७ जना शनिवार विहान धादिङ आइपुगेका.....

Categories