युनाइटेड मिसन टु नेपाल धादिङको सहयोगमा साङकोषमा आय आर्जन कार्यक्रम

100 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ८ आश्विन २०७०, मंगलवार १६:३७

सम्पादक: Dhadingnews.com

सगिता आले मगर
ं“यु एम् एन्ले यतिको बनायो, चारैतिर चेतना फैलायो , जुटौँ साथी
हो……….दुव्र्यवहार हटाउन नारीमाथीको” यो गीतका हरफहरुसंगै
प्रगतिशिल उद्यमशील महिला समूहका सदस्यहरुले अनुगमनमा खटिएका टोलीहरुलाई मंगलबार साङकोषमा भब्य स्वागत गरेको  थिए ।गीत मार्फत उनिहरुले  युनाईटेड मिसन टु नेपाल धादिङ र नारी जागरण केन्द्र धादिङले साङकोष गाविसका किसानहरुलाई पुर्याएको सहयोगको प्रसंसा समेत गरेका थिए ।

युनाइटेड मिसन टु नेपाल धादिङको आयोजना र आफ्नो साझेदार संघसस्थाहरुसंगको सहकार्यमा साङ्कोष गाविसमा संचालन गरेको आय आर्जनको हिसावले अत्याधिक रुपमा बृद्धि भएको छ । अन्तक्र्रियामा सहभागी महिलाहरुले कार्यक्रम संचालन पश्चात आफुमा आएको परिवर्तनको कुरा सुनाउँदै गाउँ गाउँमा आयआर्जनको कार्यक्रम संचालन नहँुदा श्रीमानको कमाइमा निर्भर रहनुपरेपनि अहिले आफ्नै आत्मनिर्भर भैसकेको बताएका छन् ।

युएमएन र नारी जागरण केन्द्रको सहयोगमा आफुहरु व्यवसायिक बन्दै गएको बताउँदै महिलाहरुले सहयोगी संस्थालाई धन्यवाद ब्यक्त गरेका थिए । अन्तरक्रियामा बोल्दै उद्यमशिल महिला समूहकी सचिव गंगा घिमिरेले केही वर्ष अघिसम्म समूहको मिटिङ÷बैठकमा जाँदा साँझमा रोएर बस्नु पर्ने महिलाहरु अहिले परिवारका सदस्यहरुलाई नै सम्झाएर हिड्न सक्ने भएको बताउनुभयो ।

समूह गठन गरेर महिलाहरु एकजुट हुँदै जाँदा पुरुषहरुको सोचमा पनि सकारात्मक परिवर्तन देखिएको उहाँले बताउनुभयो । त्यस्तै समूहकी सदस्य सिता ढुंगानाले संस्थाको सहयोगबाट पछिल्लो समयमा केही वर्ष यता तरकारी खेती, कुरिलो खेती तथा बाख्रा पालन गरेर आर्थिक श्रोत जुटाउन सक्ने भएकी छिन् । सहकारी संस्थामा स्थापना हुनु अघि घरकै चुलोचौकोमा सिमित हुनु परेको ढुङगनाले आफ्नो यथार्थता सुनाउँदै अब जस्तोसुकै काममा पनि आफहरु अघि बढेर सम्पन्न गर्न सकिने बताउनुभयो । केही वर्ष यता महिलाहरुको स्वास्थ्य अवस्थामा पनि सुधार आएको समूहकी सदस्य सावित्रि ढकालले बताउनुभयो । कार्यक्रम संचालन पश्चात गाउँका महिलाहरुमा आफ्नो अघिकारको बारेमा जानकार भएकोले पीडामा परेका महिलाहरु न्यायालयसम्म जान सक्ने भएको स्थानीय सावित्रि ढकालले
बताउनुभयो । केही वर्ष यता महिला हिंसाका घटनामा संलग्न ७ जना ब्यतिmहरुलाई कारबाही गरिसकेको ढकालले जानकारी दिनुभयो । अनुगमन कार्यक्रममा युएमएन धादिङका श्याम ओझा, नेपाली काङ्ग्रेस धादिङका उपसभापति
नन्दप्रसाद रिजाल, नेकपा माओवादीका चिपि तामाङ, जिल्ला पशुसेवा कार्यालयका प्रमुख देवेन्द्र भगत लगायतको सहभागिता रहेको थियो । अनुगमनपछि नारी जागरण केन्द्रले आफुले संचालन गरेको विभिन्न कार्यक्रमहरुको उपलब्धीको बारेमा जानकारी गराएको छ । केन्द्रले संचालन गरेको मानव बेचविखन विरुद्ध सचेतिकरण कार्यक्रम, महिला सशक्तिकरण कार्यक्रम, महिलाका न्यायमा पहुँच लगायतका कार्यक्रमको उपलब्धीका बारेमा जानकारी गराएको हो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

८ आश्विन २०७०, मंगलवार १६:३७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

लागुऔषध मुद्दामा फरार गल्छीका दुई महिला पक्राउ

धादिङ- फरार अभियुक्त पक्राउ अभियान अन्र्तगत जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङले मंसिर २ गते  उनिहरुलाई पक्राउ गरेको हो । पक्राउ पर्नेमा गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ७ मछेडीखोला बस्ने ५० बर्षिया सरिता भन्ने.....

बूढीगण्डकी प्रभावितद्धारा आन्दोलनको घोषणा

धादिङ । बुढीगण्डकी जलविद्युत आयोजनाको डुबानमा पर्ने बजार क्षेत्रको मुआब्जा निर्धारण नगरेको भन्दै प्रभावित.....

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

Categories