धाङबाङमा रहेको नोक गुफा ओझेलमा

374 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २२ पुष २०७०, सोमबार १७:१७

सम्पादक: Dhadingnews.com

धाङबाङ -प्रचार प्रसारको अभावले गर्दा धादिङ जिल्लाको धुषा गाउं विकास समितिको  धाङबाङमा  रहेको  नोक गुफा ओझेलमा पर्दै गएको छ । पृथ्वीराजमार्गको चरौदी वजारवाट दश घण्टाको उकालो हिडेपछि पुग्न सकिने नोक गुफा भित्र प्रवेश गरेपछि त्यहां विभिन्न खाले  प्राकृतिक सौन्दर्य  देख्न सकिन्छ । गुफा सुरुङ जस्तो भएकाले  चेपाङ भाषामा नोक गुफा भनिएको हो ।
धादिङको धुषा गाविसको चरौदीवाट चांपटार विधाङ सजकभन्ज्याङ दुमवाङ हुंदै पुग्न सकिने धामवाङ समुदि्र सतहवाट २ हजार मिटर भन्दा माथि रहेको छ । प्राकृतिक सौन्दर्यले भरिपुर्ण रहेको  नोक गुफाले उचित प्रचार प्रसार र संरक्षण  पाउने हो भने यस ठांउलाई  धार्मिक तथा वाह्य पर्यटनको केन्द्र वनाउन सकिने नेपाल चेपाङ संघका केन्द्रिय अध्यक्ष जितेन्द्र चेपाङले वताउनुभयो ।
पर्यटकिय विकासको प्रशस्त सम्भावना वोकेर पनि ओझेलमा परिरहेको नोक गुफाको प्रचार प्रसार गर्न सहयोग पुर् याउनेलक्ष्यका साथ  गुफा संरक्षण गर्दै आईरहेको शान्ति सामुदायिक विकास समुह दुमवाङको पहलमा जेठ २३ गते संचारकर्मि र सामाजिक कार्यकर्ताहरुको संयुक्त टोलीले गुफाको अवलोकन गरेको थियो ।
गुफाको प्रवेशद्धार खुल्ला भएपनि  भित्रको भाग केहि सांघुरो रहेको छ । विजुली वत्तिको अभावले गर्दा गुफामा प्रवेश गर्दा वढि उज्यालो दिने टर्चलाइटको सहायता लिएर मात्र गुफाको भित्रि भागमा प्रवेश गर्न सकिन्छ । गुफा प्रवेश गरेको आधा घण्टा पछि  दुई सय जना जति मानिस अटाउने  फराकिलो चौर जस्तो ढुङगा  भेटिन्छ भने ठाउं ठाउंमा रहेका विभिन्न्ा आकृतिले गुफाको महत्व वढाएको शान्ति नेपालका कार्यक्रम संयोजक इन्द्रमान शाक्यले वताउनुभयो ।
गुफा भित्र देखिने विभिन्न खाले आकृत्ति र गल्छिमा वगिरहेको पानीको आवाजले यहां भित्र प्रवेश गर्ने जो कोहि लाई पनि आकर्षित गर्ने गरेको छ । गैर सरकारी संस्था शान्ति नेपालको सहयोगमा स्थापना भएको शान्ति सामुदायिक विकास समुहले गुफाको व्यवस्थापनका लागि मुख्य प्रवेशद्धार निर्माण गरेको छ भने गुफाको प्रवेशद्धार वाहिर शौचालयको निर्माण गर्न लागिएकॊ समुहका अगुवा सिताराम चेपाङले  वताउनुभयो ।
गुफाको मुख्य प्रवेशद्धार एउटामात्र भएपनि गुफा भित्र भने अनगिन्ती सुरुङहरु रहेका छन । दुई घण्टाको यात्रा पछि गुफा भित्रखुल्ला हल जस्तो ठाउंमा पुग्न सकिन्छ । चुच्चो परेको तिखा सिसा जस्ता ढुङगालाई छल्दै केहि ठाउंहरुमा अत्यन्तै सावधानी अपनाएर गुफा प्रवेश गर्नुपर्ने अवस्था यहां रहेको छ । गुफामा रहेका सहायक मार्ग र सवै   सुरुङ भित्र पसेर घुम्ने हो एक दिन भरिमा पनि घुम्न नसकिने स्थानीयवासीको भनाई छ । चेपाङ वस्तिको नजिक रहेको  नोक गुफा प्राकृतिक सौन्दर्यले भरिपूर्ण भएर पनि विकटमा रहेका कारण ओझेलमा परिरहेकोले  गुफाको प्रचार प्रसार र पुर्वाधार विकासका लागि पर्यटन वोर्ड र सरकारी निकायले तत्काल  पहल गर्नुपर्ने  नेपाल चेपाङ संघका केन्द्रिय अध्यक्ष  जितेन्द्र चेपाङले  वताउनुभयो ।
चेपाङ समुदायको जिविकोपार्जन सुधारका लागि विभिन्न कार्यक्रम संचालन गरिरहेको संस्था शान्ति नेपालका  कार्यक्रम संयोजक इन्द्रमान शाक्य पनि नोक गुफालाई पर्यटकिय आकर्षणको केन्द्र वनाउन सकिने वताउनुहुन्छ । नोक गुफालाई व्यवस्थित गरि पर्यटकिय केन्द्र वनाउन सके विकटमा रहेका चेपाङ समुदायको आर्थिक विकासमा योगदान पुग्ने उहांको भनाई छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२२ पुष २०७०, सोमबार १७:१७ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

धादिङका गोकर्णमणी दुवाडी सचिवमा बढुवा

धादिङ- सरकारले  गोकर्णमणी दुवाडी सहित तीन जना सहसचिवलाई सचिवमा बढुवा गरेको छ । बुधवार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले सहसचिवहरु  दुवाडी, डा.योगेन्द्र कार्की र सुरेश आचार्यलाई सचिवमा बढुवा गरेको हो.....

आठ महिना पछि खुले धादिङका शैक्षिक संस्था

धादिङ - विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोभिड १९ ( कोरोना संक्रमण) का कारण गत बर्षको चैत महिना देखि बन्द.....

लापाका बाढी पहिरो पिडितलाई रेडक्रसको सहयोग

लापा - बाढी पहिरो लागेर घरबार विहिनभएका रुवीभ्याली गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का  ३२ परिवारलाई नेपाल रेडक्रस.....

आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी

धादिङ - आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी । वर्षमा पर्ने चौबीसवटा एकादशीमध्ये सबैभन्दा ठूलो एवं महत्वपूर्ण.....

आयआर्जनका लागि किसानलाई वाख्रा बितरण

थांक्रे - धादिङको थाक्रे गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ मा २ वटा समूहका ११ जना सदस्यलाई ३/३ वटाको दरले ३३ वटा बाख्राका.....

Categories