खण्डहर बन्दै गएकाछन् धादिङका पौवाहरु

864 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, ७ असार शनिबार ०१:२०

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

केशव अधिकारी
DSC01866धादिङ – ऐतिहासिक र सामाजिक महत्व बोकेका धादिङका एक दर्जन भन्दा बढी पौवाघरहरु बर्षौदेखि मर्मत सम्भार र संरक्षणको अभावमा खण्डहर बन्दै गएकाछन् । सामाजिक महत्वका ऐतिहासिक धरोहर पौवा घरको खोजीनीति र संरक्षणमा कसैको चासो देखिएको छैन । यस्ता धरोहरहरु बुढापाकाको सम्झनामा मात्र सीमित रहन थालेका छन् ।
यसरी खण्डहर बन्न लागिसकेको पौवाघरमा कटुन्जे बजारको पौवाघरलाई लिन सकिन्छ । यो पौवाघर लमजुङ जिल्ला कुन्छाका एक व्यक्तिले निर्माण गरेको भन्ने भनाई रहेको कटुन्जे गाविसका वुढापाकाहरु बताँउछन् । उनिहरुका अनुसार पौवाघरको संरक्षणको लागि सात रोपनी जग्गाको गुठी राखिएको थियो । अहिले पौवाघर अधिकांशजग्गा रैकरमा परिणत भइसकेको छ ।
राजमार्ग निर्माण हुनु अगाडि सुदुर पश्चिमका डोटी, डडेल्धुरा देखि गोरखा लमजुङका मानिसहरु राजधानी काठमाडौ जाने आउने मुख्य पैदल मार्ग रहेको ठांउमा यो पौवाघर रहेको छ । तत्कालिन समयमा पौवाघरमा वास वस्ने बटुवाहरुको घुईचो हुनेहुँदा खाने पानी र सरसफाई लागि छुट्टाछुट्टै मान्छेको व्यवस्था भएको स्थानीय जेष्ठ नागरिकहरु वताउंछन ।
बटुवामात्र होइन पौवाघरमा त्यतिबेला कैदी बोकाएर आएका सरकारी कर्मचारीहरु समेत बास बस्ने गर्दथे । नोट को चलन नभएकाले तत्कालिन समयमा दामको प्रयोग गरिन्थ्यो । कर्मचारीलाई तलब वितरण गर्न र राजश्वबाट उठेका पैसाको भारी बोकेका भरिया सहित आएका सरकारी कारिन्दा पौवाघरमा बास बस्न आउदा स्थानीय बासि भागा भाग हुने गरेको वुढापाकाको भनाई छ । पैसाको भारी र हतकडी लगाएको कैदीहरुलाई स्थानीय बासिन्दाले सरकारी कर्मचारीको उर्दिमा निश्चित ठाँउसम्म निःशुल्क बोकेर पुर्याउनु पर्ने तत्कालीन चलन रहेको कारण स्थानीयवासिमा भागाभाग हुने गरेको वुढापाकाहरु वताउंछन ।
अहिले कटुन्जे बजारको पौवाघर दिउसै हेर्दापनि डरलाग्दो मात्र नभई छिमेकी विष्णुदास श्रेष्ठ, गंगादास श्रेष्ठ र पञ्चमान बाँडाको घरलाई समेत खतरा बनाएर अडिएको छ । कटुन्जे बजारको जस्तै ऐतिहासिक र सामाजिक महत्व बोकेको नीलकण्ठ गाविसको पौवा गाँउस्थित रहेको पौवाघरको पनि उचित संरक्षण हुन सकेको छैन । पौवाघरको संरक्षणको लागि तत्कालिन राजा गिर्वाणयुद्ध विक्रम शाहले २ सय मुरी धान फल्ने खेत गुठीको रुपमा राखेको पुराना कागज पत्रमा उल्लेख गरिएको पाइन्छ ।
राजा गिर्वाणयुद्ध विक्रम शाहले तत्कालीन प्रधानमन्त्री भिमसेन थापाको रोहवरमा स्थानीय चन्द्रवीर थापालाई लालमोहर लगाई बहुमूल्य जग्गा सहित युद्ध सामग्री ढाल तरबार, खुँडा लगायतका सामग्री प्रदान गरिएको पुराना कागज पत्रमा देखिन्छ । पौवाघरको संरक्षणको लागि दिइएको २ सयमुरी धान फल्ने खेतमा अहिले धादिङको जिल्ला सदरमुकाम रहेको छ । पौवाको बिर्तामा सयौ घर, पसल, कार्यालय रहेका छन् । बिर्ताको जग्गामा बसेर कैयौ व्यक्तिले करौडौ आम्दानी गरेको भएपनि पौवा घर संरक्षणको लागि भने कसैले चासो नदेखाएको नीलकण्ठ क्याम्पसका उप–प्राध्यापक नबीनबन्धु पहाडीको गुनाँसो छ । गुठिबाट पौवाघरलाई ५ दशकदेखि केही सहयोग भएको छैन । बरु दुइवर्षदेखि स्थानीय उज्जवल सामुदायिक विकास केन्द्रले पौवाघर संरक्षणको एउटा अभियान चलाएको छ ।
जिल्लाको थर्पुमा जिल्लाकै सबैभन्दा ठूलो पौवा रहेको थियो । २०४१ सालमा उक्त पौवा भत्किएपछि त्यसमा रहेको बहुमुल्य झ्यालहरु स्थानीय बिन्दुकेशर प्राविमा राखिएको छ । अहिले हेर्दा अचम्म लाग्ने परम्परागत शैलीमा निर्माण गरिएका झ्यालहरु संरक्षणको पर्खाइमा रहेका छन् ।
कटुन्जे, नीलकण्ठको पौवाघरहरुमात्र होइन खहरे, सल्यान्टार, भोगटेनी, लगायतका जिल्लाका ऐतिहासिक र सामाजिक महत्व बोकेका पौवाघरहरुको उचित संरक्षण हुनुपर्ने वुढापाकाहरु बताउछन् ।
यस्ता ऐतिहासिक धरोहर बोकेका पौवाघरहरुको उचित संरक्षण हुन नसक्दा सल्यान्टारको रानीपौवा, मैदीको पौवा, खत्री पौवा भग्नावशेषमा मात्र सिमित रहेका छन् । तिनका अस्तित्व मेटिइसकेका छन् । अहिले बाँकी रहेका पौवाघरको बेलैमा उचित संरक्षण गर्ने तर्फ नलाग्ने हो भने भोलीका पुस्तालाई पौवाघर एउटा दन्ते कथामा सिमित नरहला भन्न सकिन्न ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, ७ असार शनिबार ०१:२० मा प्रकाशित