संरक्षक गुमाएपछि बिचल्ली परे खानीगाउँका ८ बालबालिका

340 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १४ माघ २०७७, बुधबार २१:२२

सम्पादक: धादिङ न्यूज

  • केशव अधिकारी

खानीगाउँ (धादिङ) । मलिन अनुहार र मैलो देखिने एकसरो पातलो विद्यालय पोशाकमा हुन्छन् संधैभरी उनीहरू । साथीभाइसँग पनि धेरै बोल्दैनन्, पढाईमा भने ध्यान दिने गर्दछन् ।

माघको ठण्डीले कक्षा कोठामा चिसो महसुस गरिरहेका बालबालिका टिफिनको घण्टी बज्नासाथ कोठाबाट बाहिर निस्कन दौडधुप गर्दै थिए । सक्नेहरु दौडेर अरुलाई उछिन्दै आए, नसक्नेहरु बिस्तारै बाहिर निस्किए ।

चौरमा निस्किएपछि विद्यालय खाजा कार्यक्रममा सहभागी भए बिद्यार्थीहरु । लाइनमा पालो पर्खेर हातमा हलुवा राखेको प्लेट लिएर खाजा खाँदै थिए विद्यार्थी । यसरी खाजा खानेहरु कोही समूहमा थिए, कोही एक्लै एक्लै, त्यहि भिडमा दुईवटा समूह देखियो । पहिलो समूह ३ जनाको थियो, अलि पर दोश्रो समूह पाँच जनाको थियो ।

सोधिखोजी गर्दै जाँदा थाहा भयो ति दुवै समूहका बालबालिकाको बास्तविकता । ५ जना थिए आमा गुमाएर विचल्लीमा परेका र ३ जना बाबुआमा दुबै गुमाएर अभिभावक विहिन हुन पुगेका । कुनै फिल्मीकथा जस्तो लाग्ने उनिहरुको कथा व्यथा निकै पिडादायी र कारुणीक छ ।

दक्षिणी धादिङमा पर्ने बेनिघाटरोराङ गाउँपालिका वडा नम्बर ३ खानीगाउँ बरडाँडामा रहेको तिनकन्या वागेश्वरी आधारभुत विद्यालयमा पढिरहेका बालबालिका हुन् । राजमार्गको नजिकै रहेको यस बिद्यालमा गरिब, सिमान्तकृत बालबालिकाहरु पढ्दै आईरहेका छन् ।

एकसरो पातलो लुगामात्र लगाएका सिर्जन प्रजा ४ वर्षको भए । उनि अहिले इसिडिमा पढ्दैछन् । उनको बाबुले दुई वर्ष अघि घरमै झुण्डिएर आत्महत्या गरे । चितवनको लोथर मुलघर भएका चेपाङ थरका ति युवा ससुराली गाउँमै आएर घर वनाएर बसेका थिए । तरकारी खेती गरेर राम्रो कमाई गर्दै आईरहेका उनले कुनै दिन कोहीसँग झैझगडा गरेको, रिसईबी लिएको समेत थाहा नपाएका गाउँले उनको आत्महत्याले स्तव्ध भए ।

उनको मृत्युपछि राष्ट्रिय पुर्ननिर्माण प्राधिकरणको सहयोगमा बनाउन थालेको नयाँ घर बनाउने काम रोकिन पुग्यो । केही महिना पछि वेनिघाटरोराङ गाउँपालिका माथिल्लो ओर्वाङका एक चेपाङ युवक घर वनाउने ज्यामी बनेर आएका थिए । तिनै युवाले तीन सन्तानकी आमालाई फकाएर मायाजालमा पार्न सफल भए । घर वनाउने काम नभ्याउँदै ज्यामीको श्रीमती बनेर वालबच्चालाई अलपत्र छाड्दै आमा हिंडेपछि तीन जना बालबालिकाको जिवनमा अध्याँरो छाएको हो ।

बाबुले अकालमा ज्यान फाले, आमाले अर्कैसंग घरजम गरिन् त्यसपछि ४ वर्षीय सिर्जन प्रजा, ६ वर्षीया आक्रेसी र ११ बर्षिया ११ वर्षीया आक्रोसी प्रजाको सहारा मावली घरका हजुरबुबा र हजुर आमा भएका छन् । बाबस आमा नभएपछि मामाघरका वृद्ध अवस्था भइसकेका हजुरबुबा हजुरआमाको संरक्षणमा रहेका चेपाङ बालबालिकाको अवस्था निकै दयनिय र कारुणीक छ ।

घरमा हुँदा हजुरबा, हजुरआमाले रेखदेख गरेपनि बिद्यालय आउँदा भाईबहिनीको अभिभावक ११ वर्षीया आक्रोसी हुन । कक्षा कोठामा बसेर पढिरहँदा पनि भाईबहिनीले कोही संग झैझगडा गर्छनकी, कक्षाबाट बाहिर निस्कँदा लडिपो हाल्छनी कि ? घाउचोट पो लाग्छ कि , कसैले पिट्ने पो हो कि भन्ने चिन्ता मनमा लागिरहने गरेको

‘विद्यालयमा गरिब विद्यार्थीहरु धेरै जना भएपनि यि चेपाङ बालबालिकाको अबस्था भने निकै कष्टकर रहेको छ । पढ्नमा भने उनीहरु अब्बल रहेको र विद्यालयको अनुशासित र उत्कृष्ठ विद्यार्थी रहेरपनि उनिहरुलाई सहयोग गर्न सकिएको छैन–विद्यालयका शिक्षक दुर्गा कार्कीले बताईन ।

कलिला बालबालिकालाई अभिभावक नभएको महसुस हुन नदिन मामाघरका हजुरबा, हजुरआमा, मामा माईजुले हरतरह कोशिष गरिरहेको भएपनि उनीहरुको पनि आफ्नै समस्या र वाध्यता भएकाले यि तिनै जनालाई उचित शिक्षालागि कसैले सहयोग गरिदिए राम्रो हुने शिक्षक कार्कीको आग्रह छ ।

सोही बिद्यालयको इसिडिमा पढ्ने ४ वर्षीय सानुकान्छा, ३ वर्षीया गंगा र जमुना कक्षा २ मा अध्यायन गर्ने दावा र कक्षा ३ मा पढ्ने गिता मगर मगर को आमाले पनि एक वर्षअघि झुण्डिएर आत्महत्या गरिन ।

पाँच सन्तानकी आमाले झुण्डिएर आत्महत्या गरेपनि ति बालवालिकाको संरक्षण, पालन पोषण गर्ने अभिभारा उनिहरुको बाबुको काँधमा एक्लै पर्‍यो । श्रीमतीको मृत्युपछि श्रीमान पियक्कड बन्न पुगे । ज्याला मजदुरी गरेर जिवन निर्वाह गरिरहेका ति युवाको पछिल्लो अवस्थाले पाँच सन्तान सहाराविहिन जस्तै बन्न बाध्य भएका छन् ।

चरम गरिबी झेलिरहेका उनीहरुको बाबु ज्याला मजदुरी गर्दछन । कहिलेकाँही मात्र घरमा खानेकुरा लिएर आउँछन । धेरै जसो घरमै आउँदैनन् । बुहारीले आत्महत्या गरेपछि छोरो पनि विक्षिप्त बनेर पियक्कड भएपनि उमेर ढल्किसकेका हजुरबुबा र हजुर आमाको काँधमा उनिहरुको स्याहार सुसार र पालनपोषणको जिम्मेवारी सरेको छ ।

आंफै पनि काम गर्न नसक्ने भईसकेका बुढा बा आमालाई नाति(नातिना पनि हुर्काउनुपर्ने भएपनि झनै समस्या थपिएको छ । घरमा खानेकुरा नभएको बेला उनिहरु धेरै जसोखाली पेट विद्यालय आउँछन, भोकै आएको दिन विद्यालयले खाजा खुवाउने समय कुरिरहेका हुन्छन् । खाजा तयारी भएको थाहापाउँदा उनिहरुको पछि न्याउरो अनुहारमा केही चमक देखिने बिद्यालयका एक शिक्षक बताउँछन् ।

आमाले आत्महत्या गरेपनि उनीहरुको बाबु छन तर खाना र लगाउन नै समस्या छ । मैलो र पुरानो कपडामा विद्यालयमा देखिएका उनिहरु गरिबीसंँग जुधेर भएपनि पढाइमा भने जुटेका छन् । विद्यालयले दिने खाजाका लागि नियमित विद्यालय आउने र पढाइमा समेत राम्रो भएका चेपाङ र मगर परिवारलाई केही सहयोग गर्न सके उनिहरुले प्रगति गर्न सक्ने विद्यालयका प्रधानाध्यापक जंगबहादुर लोहनीले बताए ।

चरम गरिवीले अभिभावकले आत्महत्या गरिदिंदा त्यस्को मारमा साना बालबालिका परेका हुन । एउटै टोलका ८ बालबालिकाको यो कारुणिक दृष्यले निकै पिडा दिने गरेको प्रधानाध्यापक लोहनीले बताए ।

संरक्षक नै गुमाएका बालबालिकाका लागि स्थानीय सरकार, शिक्षाका लागि काम गरिरहेका सहयोगीहरु र अन्य दाताहरुले उनिहरुको उद्धार गरि, आवासीय पठन पाठन गर्न सहयोग गरिदिए यि बालबालिकाले दुःख भोग्न नपर्ने उनको सुझाव छ ।

तिनकन्या वागेश्वरी आधारभुत विद्यालयमा ३० जना दलित, ७ जना चेपाङ, २९ जना जनजाती, अन्य समुदायका ३६ जना गरि १ सय २ जना बालबालिकाले अधययन गरिरहेको प्रधानाध्यापक लोहनीले बताए ।

  • तस्बिर :  केशव अधिकारी / धादिङ न्यूज


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१४ माघ २०७७, बुधबार २१:२२ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

ईट्टा उद्योगमा काम गर्ने कामदारका बालबालिकालाई शैक्षिक सामाग्री वितरण

धुनिबेसी- ईट्टा उद्योगमा काम गर्ने कामदारहरुका बालबालिकाहरुको पढाईलाई निरन्तरता दिनको लागि शैक्षिक सामाग्रीहरु बितरण गरिएको छ । धुनिबेसी नगरपालिकामा रहेको जाल्पादेवी ईट्टा उद्योगमा काम गर्ने मजदुरका.....

पुल निर्माणको म्याद सकियो, तयार भएन पुल

धादिङ-त्रिशूली नदीमा सात स्थानमा मोटरेबल पुल निमार्णाधीन छन् । ती पुल निर्माण गर्ने म्याद गत पुस मन्सान्तमा.....

धादिङमा समाचारमूलक डिजिटल पत्रिका बढ्दै

धादिङ जिल्लालाई मुख्य कार्यक्षेत्र बनाएर धादिङबाट शुक्रवारदेखि  'जनचासो डट कम' नयाँ अनलाइनको अनौपचारिक शुरुवात.....

‘लिगलिगे साइकल दौड’मा धादिङ गल्छीका मल्ल प्रथम

गोरखा — ‘लिगलिगे साइकल दौड’को उपाधि एपिएफमा कार्यरत धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर १ घर भएका लक्ष्मण.....

हाईवे र सरस्वती बचत तथा ऋण सहकारी संस्था बिच एकीकरण

धादिङ,२ फागुन -   धादिङ जिल्लाको गल्छी र थाँक्रे गाउँपालिकामा रहेका समान प्रकृतिका दुईवटा बचत तथा ऋण सहकारी.....

Categories