‘लिगलिगे साइकल दौड’मा धादिङ गल्छीका मल्ल प्रथम

218 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ८ फाल्गुन २०७७, शनिबार १३:३७

सम्पादक: धादिङ न्यूज

गोरखा — ‘लिगलिगे साइकल दौड’को उपाधि एपिएफमा कार्यरत धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर १ घर भएका लक्ष्मण मल्लले जितेका छन् । ५२.९ किलोमिटर निर्धारित दूरी २ घण्टा २२ मिनेट ५५ सेकेन्डमा पार गर्दै मल्ल साइकल दौड प्रतियोगितामा प्रथम बने । दुई घण्टा ३१ मिनेट ३५ सेकेन्डमा निर्धारित दूरी पार गर्दै हिमाल टमटा दोस्रो बने । उक्त दौडमा वकेसराज व्रजाचार्य तेस्रो बने । उनले निर्धारित साइकल यात्रा दुई घण्टा ३६ मिनेट ५६ पार गरे । खुला साइकल दौडमा १६ महिला र ६२ पुरुषले भाग लिएका थिए ।

महिलातर्फ एफिएफकै सोनी गुरुङ प्रथम बनिन् । निर्धारित ५२.९ किलोमिटर दूरी उनले दुई घण्टा ५६ मिनेटमा पार गरिन् । त्यस्तै महिलातर्फ तीन घण्टा २ मिनेट ९ सेकेन्डमा निर्धारित दूरी पार गर्दै लक्ष्मी मगर दोस्रो बनिन् भने । तीन घन्टा नौ मिनेट तीस सेकेन्डमा यात्रा पार गर्दै उषा खनाल तृतिय भएकी छिन् ।

खुला साइकल दौड प्रतियोगीतामा प्रथम हुनेलाई २५ हजार, द्वितिय हुनेलाई २० हजार र तृतिय हुनेलाई नगद १५ हजारले पुरस्कृत गर्ने आयोजक लिगलिग भिलेज स्पेर्ट्‌सका अध्यक्ष सन्जिव रानाले बताए । प्रतियोगीतामा सहभागी महिला साइकल यात्रीलाई पनि सोही अनुसारको पुरस्कारको व्यवस्था गरिएको छ ।

नेपाल राज्य स्थापनाको उद्गम थलोको रुपमा परिचित पालुङटार नगरपालिकाको लिगलिगकोटलाई स्पोर्ट्स टुरिजमको रुपमा विकास गराउन ‘लिगलिगे साइकल दौड’ प्रतियोगिता भएको हो । लिगलिग भिलेज स्पोर्ट्‌सको आयोजना तथा नेपाल पर्यटन बोर्ड र पालुङटार नगरपालिकाको समन्वयमा प्रतियोगिताको आयोजना गरिएको हो । लिगलिगकोटबाट सुरु भएको साइकल दौड आपँपिपल भञ्ज्याङ– हर्मी भञ्ज्याङ– मुकुन डाँडा–आँपपिपल अस्पताल–बनटार– भण्डारथोक–चेपेपुल–गरमबेंसी–चेपेघाट दोभान–हवाइग्राउन्ड–तालपोखरी–कालमाटा–नगरपालिकाको कार्यालय–बाह्रपिर्के–लुइँटेल–वटडाडाँ–बोहोरागाउँ–बिजुली डाँडा–खोल्ली हुँदै पुन लिगलिगकोटमा आएर टुंगिएको आयोजक लिगलिग भिलेज स्पेर्टसका अध्यक्ष रानाले बताए ।

पालुङटार नगरपालिकासँगै छिमेकी सिरानचोक र लमजुङको राइनस नगरपालिकाको केही भागलाई समेटेर साइकल ट्रेलको रुपमा विकास गरिएको उनले बताए । लिगलिगकोटको इतिहास, मौलिक संस्कृति जगेर्ना, वातावरण संरक्षणको सन्देश दिन तथा वातावरण मैत्री साइकल संस्कारको विकास तथा विस्तार गर्ने उद्देश्यले साइकल दौड प्रतियोगीताको आयोजना गरिएको रानाले बताए । प्रतियोगीताले स्थानीय संस्कृतिको संरक्षण र पर्या–पर्यटन तथा साहसिक खेलको विकास गर्ने आयोजको अपेक्षा छ ।

  • इकान्तिपुरबाट


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

८ फाल्गुन २०७७, शनिबार १३:३७ मा प्रकाशित