प्रवासमा २७ नेपाली मृत्युदण्डको संघारमा : सरकारी उद्धारको पर्खाइमा

319 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २३ भाद्र २०७३, बिहीबार ०८:१७

सम्पादक: Dhading News

 

नेपाल सरकारले जारी गरेको राहदानी (पासपोर्ट) लाई आफ्नो परिचय बनाएर hanging-e1472720619902विदेश गएका नेपालीको कल्याण र सुरक्षाको दायित्व कसको हुन्छ ? पक्कै पनि सरकारको । झन्  कामदारको हैसियतमा विदेशी गन्तव्यमा पुगेका नेपाली नर-नारीको बारेमा त सरकार अझ सतर्क रहनुपर्छ। तर यस मामिलामा सरोकारवाला मन्त्रालय,कार्यालय सजग देखिँदैनन् ; पूरै उदासीन छन् नभन्ने हो भने पनि ।

बुधवारको एक अखबारमा प्रकाशित एक समाचारमा आठशयभन्दा बढीको संख्यामा नेपालीहरू विदेशका बन्दीगृहमा परेका छन् । तीमध्ये २७ जना मृत्युदण्डको पर्खाइमा छन्। ‘रगतको मूल्य’ (ब्लड मनी) बापत मोटो रकम दिन सके १७ जना नेपालीको ज्यान जोगिने अवस्था छ । कारावास र मृत्यदण्डको सजाय तोकिएका नेपालीलाई सडकछेउ उभिएर पिसाब फेरेको, ट्राफिक नियम नटेरेको र कुनै-कुनैमा कसैको ज्यान मारेकोसम्मका अपराध-कार्यको आरोप लागेको बताइन्छ लोकान्तर अनलाइनमा खबर छ ।

ज्यान मरेको घटनामा पनि कुनै असावधानीवश भएको हुनसक्छ, भवितव्य परेको हुनसक्छ। तर कतिपयले भाषाको कठिनाइका कारण यथार्थ भन्न नसकेर, लेखापढी नजानेर, वकिलकहाँ पहुँच पु-याउने माध्यम नभएर दु:ख पाएका होलान्। दूतावास वा श्रम सहचारीको सक्रिय प्रयासबिना ती अनेक फन्दामा परेका, पारिएका नेपालीको कसैगरी उद्धार हुनसक्दैन।

सरकारी आँकडाले २५ लाख नेपाली प्रवासमा कामदार छन् । यो मलेसिया र खाडीक्षेत्रका सात अन्य मुलुकमा भएका नेपालीको मात्र तथ्याङ्क हो। प्रधानमन्त्रीसमक्ष मंगलवार परराष्ट्र मन्त्रालय र श्रम मन्त्रालयको तर्फबाट प्रस्तुत भएको यस विषयको प्रतिवेदनमा प्रवासमा भएका नेपालीका समस्याको विस्तृत उल्लेख भएको बुझिन्छ। वैदेशिक रोजगारीमा जाने नेपाली सुरक्षित र सम्मानित रहुन् भन्ने ध्येयले प्रधानमन्त्रीले सरोकारवाला निकायलाई तत्काल कार्ययोजना बनाइ लागू गर्न निर्देशन दिएको भन्ने जानकारीले श्रमिकहरूलाई उत्साहित गराउनेछ। वैदेशिक रोजगारी सम्बन्धी ऐनमा संशोधन गरेर सङ्कटमा परेका नेपाली कामदारको तत्काल उद्धार गर्ने व्यवस्था मिलाउन प्रयत्न तत्परताका साथ भैदिए प्रवासी कामदारका नेपालमा रहेका जहान-परिवार आश्वस्त हुनेथिए ।

विप्रेषण (रेमिट्यान्स) मा विदेशबाट आउने रकमको निरन्तरताको निम्ति पनि नेपाल सरकारले यस विषयलाई प्राथमिकतामा पार्नु बुद्धिमानी हुनेछ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२३ भाद्र २०७३, बिहीबार ०८:१७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छीमा रहेको कर कार्यालय वन्द नहुने

गल्छीमा रहेको करदाता सेवा कार्यालय एक साताका लागि बन्द गर्न संकट व्यवस्थापन समितिले गरेको निर्णयलाई जिल्ला प्रशासन कार्यालयले सच्याएको छ । करदाताहरुले साउन मसान्त भित्रमा बुझाउनु पर्ने कर नबुझाएमा.....

कोरोना संक्रमण बढेपछि धादिङमा एकसाताका लागि निषेधाज्ञा जारी

धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेशी आसपासका क्षेत्रमा एक साताका लागि निषेधाज्ञा जारी गरिएको छ । कोरोना भाइरस.....

गल्छी पालिका एक साताका लागि वन्द

गल्छी गाउँपालिका भित्र अत्यावश्यक बाहेकका सबै सेवा एक साताका लागि वन्द गरिने भएको छ । बुधवार गल्छी.....

थोपलखोला आसपासमा बाढी पहिरोको त्रास

धादिङ धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसी स्थित थोपल खोलामा पानीको बहाव बढ्दै जांदा आसपासका वासिन्दा त्रसित हुन.....

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ ।.....

Categories