धादिङ स्वाईनफ्लुको उच्च जोखिममा,  चितवन र काठमाण्डौमा स्वाईनफ्लु संक्रमित

503 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, १५ फाल्गुन शुक्रबार ०८:०५

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

 

s1n1धादिङ– धादिङ जिल्ला स्वाईनफ्लुको उच्च जोखिममा रहेको छ ।पछिल्लो समय छिमेकी देश भारतमा फैलिएको स्वाईनफ्लुबाट ८ सय भन्दा बढीको ज्यान गईसकेको छ । यसको असर नेपालमा पनि पर्न थालिसकेको छ । नेपालमा अहिले सम्म १५ जना भन्दा बढीमा यसको संक्रमण देखीएको छ । धादिङसँग सिमान जोडिएको काठमाण्डौ जिल्लामा पनि स्वाईनफ्लु संक्रमति व्यक्तिहरु भेटिसकेको छ । खुल्ला सिमाना र दैनिक आवत–जावतको हिसाबले पनि धादिङ जिल्लामा स्वाईनफ्लुको संक्रमण छिट्टै फैलन सक्ने स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् । चितवन जिल्लामा पनि ४ जनामा स्वाईनफ्लुको विरामी भेटिसकेको जिल्ला अस्पताल चितवनले जनाएको छ । ४३ जनामा गरीएको परिक्षणमा ४ जनामा स्वाईनफ्लुको संक्रमण भेटिएको हो । गंभीर प्रकारका रोग भित्रिन थालेपनि त्यसको निदानका लागि सरकारले प्रभावकारी कदम चाल्न सकेको छैन । सरकारको यस्तो कार्यले गंभीर प्रकारका रोगहरु नेपाल भित्रिने खतरा पनि बढेको छ । स्वाइन फ्लुको सन्त्रास बढिरहँदा ईपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाले केही समयभित्रै सिमा नाका चेक जाँचका लागि हेल्थ डेक्स राख्ने तयारी गरिरहेको छ । नेपाल र भारत आवतजावत गर्ने साना ठूला गरी ८ दर्जन भन्दा धेरै नाका छन । पैदल नाका तथा विमानस्थलहरुबाट सजिलै मानिसहरुको आवतजावत हुन्छ । तर ति नाकाहरुमा स्वास्थ्य परीक्षणको व्यवस्था नहुँदा भारतमा महामारीको रुप लिइसकेको स्वाइन फ्लुू नेपालमा पनि भित्रिएर जोखिम बढ्ने चिन्ता निश्चित छ । स्वाइनफ्लू लागेमा रुघाजस्तै लक्षण देखिन्छ । नाक बन्द हुने, पातलो सिगान बगिरहने, हाच्छ्यू आउने, खोकी लाग्ने, थकाई महसुस हुने, खान मन नलाग्ने यसका प्रारम्भिक लक्षण हुन । यसका साथै कडा ज्वरो आउने, टाउको दुख्ने, झाडा पखाल्ला लाग्ने पनि हुन्छ । त्यसैले रुघा खोकी वा यस्तै कुनै लक्षण देखिए सामान्यरुपमा नलिई स्वास्थ्य जाँच गराइहाल्न चिकित्सकहरुले सुझाव दिएका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, १५ फाल्गुन शुक्रबार ०८:०५ मा प्रकाशित