स्वाइन फ्लुबाट सङ्क्रमित हुनेको सङ्ख्यामा वृद्धि

438 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, १६ फाल्गुन शनिबार २३:०५

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

 

काठमाडौँ, १६ फागुन – चिसो बढेसँगै स्वाइन फ्लु (इन्फ्लुइएञ्जा एचवानएनवान) सङ्क्रमित हुनेको सङ्ख्यामा वृद्धि भएको छ ।

flu-symptoms__926340112हालसम्म नमुना परीक्षणका लागि राष्ट्रिय जनस्वास्थ्य प्रयोगशालामा आएका कति जनामा स्वाइन फ्लुको सङ्क्रमण भेटियो भन्ने एकीन जानकारी प्रयोगशालाले सञ्चारकर्मीलाई सार्वजनिक गरेको छैन । तर स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयको उच्च स्रोतका अनुसार हालसम्म सो रोगबाट १५ जनाभन्दा बढी व्यक्ति सङ्क्रमित भइसकेका छन् ।

यो सङ्ख्या स्वाइन फ्लुको नमुना परीक्षणका लागि चितवन, पोखरा, विराटनगरलगायत देशका विभिन्न सहरबाट आएकासहित भएको मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ ।

मन्त्रालयका उच्च पदाधिकारीले स्वाइन फ्लु सङ्क्रमित हुनेको सङ्ख्या सार्वजनिक नगर्न प्रयोगशालाका निर्देशकलाई निर्देशन दिएपछि प्रयोगशालाले हालसम्म सञ्चारकर्मीलाई आधिकारिक एकीन जानकारी सार्वजनिक नगरेको बताइयो ।

निर्देशक डा गीता शाक्यले स्वाइन फ्लु नमुना परीक्षणका लागि आएका नमुनामध्ये कतिपयमा सो स्वाइन फ्लु देखा परेको र हालसम्म कतिजनामा सो फ्लुको भाइरस देखियो भन्ने सार्वजनिक गर्न नमिल्ने बताउनुभयो ।

इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका प्रमुख डा बाबुराम मरासिनीले स्वाइन फ्लुका सङ्क्रमित हुनेको सङ्ख्या बढिरहेको जानकारी दिनुभयो । उहाँले सामान्य रुघाखोकी र स्वाइन फ्लुको एउटै लक्षण देखिने हुन्छ, त्यसैले रुघाखोकी लाग्नासाथ परीक्षण गरिहाल्नुपर्छ भन्नुभयो । हालसम्म स्वाइन फ्लुको परीक्षण केन्द्रीय प्रयोगशालामा मात्र हुने गर्दछ ।

विशेष गरी जाडोको समय सकिने र गर्मीयाम सुरु हुने समयमा स्वाइन फ्लु देखा पर्ने गर्दछ । भारतमा सो फ्लुका कारण हालसम्म ८०० को मृृत्यु भइसकेको छ भने करिब ११ हजारभन्दा बढीमा सो फ्लुले सङ्क्रमण गरिसकेको प्रमाणित भइसकेको छ ।

स्वास्थ्य सेवा विभागका महानिर्देशक डा सेनेन्द्रराज उप्रेती यो मौसमी रुघाखोकी हो, धेरै डराइहाल्नु पर्दैन तर सचेत रहनुपर्छ भन्दै सङ्क्रमितका लागि सरकारले निःशुल्करूपमा टामी फ्लु औषधिको व्यवस्था गरेको जानकारी दिनुहुन्छ । हालसम्म इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखामा कतिजनाले सो औषधि लिएर गए भन्ने जानकारी पनि सार्वजनिक गरिएको छैन ।

विभागले नेपाल भित्रिने भारतीय नाका, त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा निगरानीका लागि हेल्थ डेस्कसमेत स्थापना गरेको छ । साथै आफू मातहतका सबै अस्पताललाई छुट्टै बिरामी राख्ने कोठा ( आइसोलेसन वार्ड) को व्यवस्था गर्न विभागले निर्देशन दिइसकेको छ ।

साधारण रुघाखोकी जस्तै नाकबाट पानी आउनु, हाच्छिउँ आइरहनु, ज्वरो आउनु, टाउको एवम् घाँटी दुख्नु, छाती दुख्नु, वाकवाकी लाग्नु जस्ता स्वाइन फ्लुका लक्षण हुने महाशाखाका प्रमुख डा मरासिनीले बताउनुभयो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, १६ फाल्गुन शनिबार २३:०५ मा प्रकाशित