पैसा कमाउनुपर्छ भन्दै १२ वर्षको उमेरमा आमाले ग्राहकको जिम्मा लगाइन्

339 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ११ कार्तिक २०७३, बिहीबार ०६:३५

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

एजेन्सीः सोनलले तीन कक्षा भन्दामाथि पढ्न पाइनन् । १२ वर्षकै उमेरमा आमाले पैसा कमाउनुपर्छ भन्दै ग्राहकलाई जिम्मा लगाएपछि उनका कालादिन सुरुभए । यो कथा भारतको गुजरातको बडिया गाउँको हो । भारतको उक्त गाउँमा परम्परादेखि नै छोरीलाई वेश्यावृत्ति गर्न खुलेआम आमाले नै पठाउँछन्।

उक्त गाउँमा जब छोरी जन्मिन्छे तब तब खुशीयाली मनाइन्छ । खुशीयाली मनाइनिुको रहस्य छोरीलाई वेश्यावृत्ति गर्न पाइन्छ भन्ने नै हो । छोरीलाई वेश्यावृत्ति गर्न पठाएर मासिक रुपमा आएको पैसाले व्यवहार चलाउँछन्। १२ वर्षकै उमेरमा आमाले ग्राहकको जिम्मा लगाएकी सोनल नामकी किशोरी अहिले २० वर्षकी भइन् ।

परिवारले जिम्मा लगाएको ग्राहकबाट उम्किन सफल सोनलले बिबिसी सँग बाल्यकालमै ग्राहकको सन्तुष्टिका लागि कष्टप्रद जीवन जिउनुपरेको पीडा व्यक्त गरेकी छिन् । बिबिसीसँग कुरागर्दै सोनलले भनेकी छिन्, ‘जब मलाई पहिलो पटक कुनै ग्राहकसँग पठाइएको थियो, त्यतिबेला म १२ बर्षकी थिएँ । त्यसक्रममा मलाई केहि थाहा थिएन कि के गर्नुपर्ने थियो । यति थाहा थियो कि आमाले गरेको जस्तै गर्नुपर्छ ।’

सोनल मात्र होइन उनका गाउँका सबै बालिका यसरी नै बाल्यकादेखि बेश्यावृत्तिमा सहभागी हुने गरेको उनले खुलासा गरेकी छिन् । सोनललाई उनका पिता को हुन थाहै छैन । सोनललाई मात्र होइन उनकी आमालाई समेत सोनलका पिता बारे केही थाहा छैन ।

सोनलले भनेकी छिन्, ‘मेरो जन्म यस्तो घरमा भयो कि जहाँ मेरी आमालाई थाहै छैन कि मेरा पिता को हुन् ? किनकि आमाको सम्बन्ध धेरै पुरुषसँग थियो ।’

सोनल आमाले बुझाएको ग्राहकबाट उम्किन सफल हुनुको रहस्य पनि कल्पनाभन्दा माथिको छ । अर्को ग्राहक जसको नाम अनिल थियो । सोनलले त्यही ग्राहकसँग प्रेम गरिन् । अनिल परिवारलाई पैसा बुझाएर सोनलसँग शारीरिक सम्बन्ध रााख्ने गथ्र्यो । त्यही बीचमा अनिल भन्दा बढी पैसा दिने ग्राहक आएपछि सोनललाई अनिलसँग छुटाउनका लागि उनको परिवारले ठूलो प्रयास गर्यो । तर, याो सब थाहापाएपछि सोनल अनिलसँगै भागेर भारतको अहमदावाद पुगिन् ।

अनिलसँग अहमदावाद पुगेपछि उहीसँग विवाह गरेको बताउदै सोनलले भनेकी छिन्, ‘त्यसपछि हामीले कोर्टमा विवाह गर्‍यौं । मेरो यो कदमपछि गाउँमा ठूलो होहल्ला भयो । परिवारले चाहेको थियो कि म घर फर्किउँ किनकि मेरो यही धन्दाले परिवार चल्थ्यो ।’

त्यो गाउँबाट प्रेम विवाह गर्ने सोनल पहिलो युवती हुन् । तर, सोनलले जो सँग कोर्टमा विवाह गरिन उसले सोनलसँग दोस्रो विवाह गरेको रहेछ । सोनल अनिलसँग दोस्री श्रीमती भएर बस्न चाहिनन् । अनिलकी पहिलो श्रीमती छुट्टै बसेपनि अनिलसँग सम्बन्ध विच्छेद गरेकी थिइनन् । त्यसैले सोनलले अनिलबाट टाढा हुने सोच बनाइन् ।

त्यही बीचमा सोनलको एक सामाजिक संस्थामा कार्यरत मित्तल पटेलसँग भेट भयो । मित्तलले सोनलजस्तै थुप्रै किशोरीलाई उद्धार गरेका रहेछन् । मित्तलकै सहयोगमा ब्युटी पार्लरमा काम गरिरहेकी सोनलले यो सबै घटना विवरण उनको ब्युटी पार्लरमै बसेर सुनाएकी हुन् ।

सोनलको यो हृदयविदारक जीवनको कथा सार्वजनिक भएपछि पत्रकारकै सहयोगमा सोनलले त्यहाँको स्थानीय सरकार प्रमुखलाई पत्र लेखेपछि त्यहाँको गृहमन्त्रालयले उनको सुरक्षा जिम्मा लिएको छ । सोनलले सरकारसँग उनको गाउँका कुनै पनि बालिका यस्तो धन्दामा संलग्न नभएको हेर्न चाहेको बताएकी छिन्।

सोनलले आफ्नो खुट्टामा आफैँ उभिएर स्वाभिमानी जीवन जिउनेसमेत बताएकी छिन् । उनले बिबिसीसँग भनेकी छिन्, ‘म आफ्नो खुट्टामा जब आफैं उभिने छु, तब त्यस्ता केटीलाई पनि सहयोग गर्नेछु ।’
बिबिसी हिन्दीबाटधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

११ कार्तिक २०७३, बिहीबार ०६:३५ मा प्रकाशित