तामाङ चलचित्र सेमकी तम एनआईएफएफ अवार्ड न्युयोर्क मा छनौट

789 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २१ भाद्र २०७५, बिहीबार २०:०३

सम्पादक: Dhading News

नेपाल आदिबासी चलचित्र महोत्सब तथा NEPAL INDIGENOUS FILM FESTIVAL & NIFF AWARD 2018 NEW YORK को लागि तामाङ चलचित्रहरु मध्ये बाट रूशन फ्युबा निर्देशित सेम्की तम छनौटमा परेको छ । FEDERATION OF INDIGENOUS PEOPLE OF NEPAL IN AMERICA FIPNA को आयोजना मा सेप्टेम्बर १५ र १६ मा हुने उक्त चलचित्र महोत्सब तथा अवार्ड को लागि बिभिन्न जातिय चलचित्रहरु छनौटमा परेका छन । ल्हाप्साङ्कार्पो म्युजिक को ब्यानरमा प्रिया तामाङले निर्माण गरेको सेम्की तम बिशुद्ध तामाङ् चलचित्र हो ।

सिन्धुपाल्चोक को भोटङ (पाँचपोखरी ) आसपास क्छायान्कन गरेको सेम्की तम मा त्यहिको स्थानइय तामाङ् बिभाषा र स्थानिय तामाङ पहिरन हरुको प्रयोग साथै ९५% स्थानिय कलाकारहरुको अभिनय रहेको छ । नायक कुमार मोक्तान बाहेक अरु सबै कलाकार स्थानिय नयाँ कलाकारहरु हुन । भोताङ को तमाङहरुको जीवन शैली र कला सन्स्कृतिलाई सेम्की तम मार्फत देखाउन खोजिएको छ । बिशेष गरी चेली हरु सानै उमेरमा बिदेशिनु भोताङको चलन र समस्या, गाऊमा बसे सानैमा बिबहा गर्नु पर्ने बाध्यता सेम्की तम मा देख्न सकिने छ । सानैमा बिबहा बन्धनमा बाधिनाले बिनाकारण घरेलु हिम्सा र महिला हिम्सा हुने गरेको बिषयलाई समेत् चलचित्रमा समेटिएको छ । भोताङको तामाङ हरुको बिबहा गर्ने परम्परा पनि चलचित्र मा समाबेश छ । चलचित्र सेम्की तम ले मान्छेलाई आत्मा निर्भर हुन सिकाउछ भने बिदेशिन खोज्ने हरु प्रती मुख्य नायक दावाको पात्रले निरुत्साहित तुल्याउन सक्छ ।

महिला हिम्सामा सरिक दावा पात्र खलनायक जस्तो देखिएता पनि सबै घटना क्रम लाई निरन्तरता दिदै अन्त्यमा सबैको सुझाब बाट आफ्नो श्रीमती लाई माया गर्ने र सकरात्मक भूमिकामा देखिन्छ । निर्देशक रोशन फ्युबा तामाङ निर्देशित सेम्की तम उनको तेस्रो चलचित्र हो । १०० भन्दा बढी म्युजिक भिडियो निर्देशन गरिसकेका रोशन ले चलचित्र ल्हाप्साङ्कर्पो , श्याल्गर , हिमालकी रानी, सेम्की तम, आदी मा निर्देशकिय भूमिका निभाइसकेको छ । ठुलो पर्दाको चलचित्र नीरफूल मा पनि सह निर्देशकको रुपमा काम गरेको अनुभव छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२१ भाद्र २०७५, बिहीबार २०:०३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङले तिव्र पारेको छ । सोही अभियान अन्तरगत चोरी मुद्दामा धादिङ जिल्ला.....

हत्या गरी फरार अभियुक्त १७ बर्ष पछि यसरी पक्राउ परे

धादिङ-हत्या गरी फरार रहेका धादिङ दार्खाका २ जना अभियुक्त १७ बर्ष पछि पक्राउ परेको समाचार यति बेला निकै चासोको.....

ज्यान मुद्दामा फरार दार्खाका दुई जना १७ बर्ष पछि पक्राउ

अदालतबाट कैद फैसलाको सजायँ पाएर पनि फरार रहँदै आएका अभियुक्तको खोजीलाई अभियानको रुपमा सञ्चालन गरिरहेको धादिङ.....

धादिङमा १०४ जनामा स्क्रब टाइफसको संक्रमण

धादिङ-प्रदेश नम्बर ३ का १३ जिल्ला मध्ये धादिङ जिल्लामा स्क्रब टाइफसबाट संक्रमण हुनेको संख्या सबै भन्दा धेरै.....

भुमेस्थानका सोनाम आठ किलो चरेससहित पक्राउ

धादिङं । काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका २ नागढुङ्गाबाट प्रहरीले आठ किलो चरेससहित एक जनालाई पक्राउ गरेको.....

Categories