भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाउने कार्यक्रम सम्पन्न

481 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, ३ कार्तिक सोमबार २२:१९

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

 

काठमाडौँ, ३ कात्तिक । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयको उच्च प्राथमिकता प्राप्त कार्यक्रमअन्तर्गत सबै जिल्लाका बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाउने कार्यक्रम आज सम्पन्न भयो ।

जन्मेका छ महिनादेखि पाँच वर्षसम्मका करिब ३३ लाख ३८ हजार बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र तीमध्ये एक वर्षदेखि पाँच वर्षसम्मका २९ लाख २१ हजार बालबालिकालाई जुकाको औषधि हिजो र आज गरी खुवाउने कार्यक्रम सम्पन्न भएको बालस्वास्थ्य महाशाखाका निर्देशक डा श्यामराज उप्रेतीले जानकारी दिनुभयो ।

आइतबार बिहानदेखि साँझसम्म सबै जिल्ला, नगरपालिका तथा गाउँ विकास समितिअन्तर्गतका प्रत्येक वडाका तोकिएका केन्द्रमा स्थानीय महिला स्वास्थ्य स्वयम्सेविकाबाट बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइएको थियो । यसका लागि करिब ५३ हजार महिला स्वयंसेविका परिचालन भएका थिए ।

निर्देशक डा उप्रेतीले बालबालिकालाई भिटामिन ए र जुकाको औषधि खुवाउने कार्य सफलतापूर्वक सम्पन्न भएको जानकारी दिनुभयो । प्रारम्भिक अनुमानअनुसार करिव ९५ प्रतिशत बालबालिकाले सो औषधि खाएका जानकारी दिइयो । गत वर्ष पनि सोही सङ्ख्यामा बालबालिकाले औषधि खाएका थिए ।

नेपालमा भिटामिन ‘ए’ कार्यक्रम सञ्चालन भएपछि बर्सेनि करिब १२ हजार बालबालिका अकालमा हुने मृत्युबाट जोगिएका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, ३ कार्तिक सोमबार २२:१९ मा प्रकाशित