हिंसा न्यूनिकरणका लागि किशोर किशोरीहरुको प्रतिवद्धता

494 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७२, ५ फाल्गुन बुधबार १८:०६

सम्पादक: धादिङ न्यूज

सल्यानटार,sahayaatrai foolkharka copyफागुन ५-किशोर किशोरीहरुलाई यौन तथा प्रजनन अधिकारका बारेमा जानकारी दिने, यौन तथा प्रजनन स्वास्थ्यका बारेमा सचेत बनाउने र शारीरिक, मनोबैज्ञानिक परिवर्तन र आइपर्ने समस्या समाधान गर्न सक्ने क्षमताको विकास गर्ने उद्देश्यले सल्यानटार गाविसमा हिजो देखि शुरु भएको दुई दिने तालिम आज सम्पन्न भएको छ । सल्यानटार गाविस वडा नम्बर ७ माझिगाउँमा भएको कार्यक्रममा सल्याटार गाविस भित्रका दुई वटा माध्यमिक विद्यालय र तिन वटा निम्न माध्यमिक विद्यालयका ३० जना किशोर किशोरीको सहभागिता रहेको थियो । कार्यक्रममा लैगिंक हिंसा, हिंसाको कारण असर र कानुनी व्यवस्था, यौन तथा प्रजनन स्वास्थ्यका बारेमा प्राथमिक स्वास्थ्य चौकी सल्यानटारका रुपा अधिकारी र जीवन जीउने कलाको बारेमा सहयात्री समाज नेपालका कार्यक्रम व्यवस्थापक रमेश अधिकारीले सहजीकरण गर्नुभएको थियो ।
साथै कार्यक्रममा भुकम्प पछि किशोर किशोरीहरुमा आइपरेका समस्याहरुका बारेमा छलफल गरिएको थियो । कार्यक्रमका सहभागीहरुले भुकम्पका कारण नियमित विद्यालय जान नपाएको, घर भत्किएको कारण पढ्न समस्या भएको, धेरै जना एकै ठाउँमा बस्नु परेकोले किशोरीहरुलाई महिनावारी हुँदा बस्न गार्हो भएको बताएका थिए । कार्यक्रममा आज आगामी एक वर्ष भित्रमा गर्ने कार्यक्रमहरुको कार्ययोजना समेत बनाइएको छ । जसमा हिंसा विरुद्धका अभियानहरु सञ्चालन गर्ने, सडक नाटक, गीत,¥याली लगायताका सचेतनाका कार्यक्रम गर्ने योजना बनाइएको छ ।
कार्यक्रममा सहभागी किशोर किशोरीहरु मध्य राम बहादुर कुमाल र सम्झना कटुवालले भुकम्पका कारण अहिले सम्म पनि डर लाग्ने, तर्सिने, नराम्रो सपना देख्ने भइरेकोमा यस्तो कार्यक्रममले आत्मविश्वास बढाएको बताएका थिए । साथै अरु साथीहरुलाई पनि विपद पछि आत्तिन र डराउन नहुने, हिंसाका घटना भएको थाहा पाएमा पनि प्रहरीमा सुचना दिने र हिंसा विरुद्ध आवाज उठाउने कुरामा प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका थिए । युएसएडको आर्थिक सहयोग तथा केयर नेपालसंगको साझेदारीमा सहयात्री समाज नेपालद्धारा सञ्चालित हरियो बन कार्यक्रम अन्र्तगत तालिमको आयोजना गरिएको हो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७२, ५ फाल्गुन बुधबार १८:०६ मा प्रकाशित