धादिङमा डेंगुको सक्रमण बढ्दै-लामखुट्टेको बासस्थान नष्ट गर्ने काम सुरु 

848 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७४, २१ आश्विन शनिबार १२:५९

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

dingu-720x510धादिङ,२१ असोज – जिल्ला अस्पताल धादिङले डेंगु नियन्त्रणका लागी सदरमुकाम आसपासमा भएका पुराना टायर संकलन र लामखुट्टेले बासस्थान बनाउने स्थानहरु नष्ट गर्ने काम सुरु गरेको छ ।
यसै क्रममा अस्पतालले सयौं पुराना टायरहरु संकलन गरी त्यसलाई उचित ब्यवस्थापन गन सुरु गरेको छ भने धादिङका स्थानीयहरुलाई सो रोग सम्वन्धि सचेतना दिन सुरु गरेको छ ।
जिल्लामा डेंगु रोगले महामारीको रुप नै लिए पछी जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धादिङ र सदरमुकाममा रहेको नीलकण् नगरपालिकाले सो कामको सुरुवात गरेको हो । टायरमा जमेको पानी, प्लाष्टिकका बोतलमा जमेको पानी र गमलाहरुमा जमेको सफा पानी एडिस जातको लमखुट्टेको सन्तान जन्माउने उपयुक्त स्थान भएकोले त्यस्ता स्थानहरुहरुलाई तत्काल नष्ट गर्नु पर्ने सुझाव चिकित्सकहरुले दिएका छन ।
यस वर्ष धादिङमा गर्मी अत्याधिक भई रहेकोले पनी लामखुट्टेको बृद्धि भईरहेको स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाई छ ।
विषेश गरी सदरमुकाम धादिङबेसीको बीचबजार र जिल्ला अस्पताल क्षेत्रमा डेंगु गराउने लामखुट्टे अत्याधिक भेटिएको र त्यस क्षेत्रमा विरामीको संख्यापनी धेरै भएका कारण सो क्षेत्रलाई विषेस निगरानीमा राखी स्वास्थ्यकर्मीको सहयोगमा स्थानीयहरुले सरसफाई गर्न थालेको रेडक्रसकर्मी नारायणकुमार श्रेष्ठले वताउनु भयो । चिकित्सकहरुका अनुसार यस क्षेत्रमा ९० प्रतिशत घरहरुका पानी जमेका स्थानहरुमा डेंगु गराउने लामखुट्टेका लार्भाहरु फेला परेको थियो ।
यसै गरी त्यस्ता पानी जमेका स्थानहरुलाई तत्काल सरसफई गरी फोहर जम्मा हुन नदिन समेत जिल्लास्वास्थ्य कार्यालय धादिङले धादिङका स्थानीयहरुलाई आग्रह समेत गरेको छ । यसको बेलैमा नियन्त्रण नगर्ने हो भने थप संक्रमण फैलिने भन्दै सर्वसाधरण त्रसित हुन पुगेका छन ।
जिल्ला अस्पतालमा अहिलेसम्म ३१ जना डेंगु संक्रमीत विरामीहरुको पहिचान गरी थप उपचारका लागी काठमाण्डौ पठाईएको बताईएको छ । यसै गरी जिल्ला अस्पताल धादिङमा डेंगुको प्रारम्भीक परिक्षणका पर्याप्त किट नभएका कारण पनी समस्या आएको स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७४, २१ आश्विन शनिबार १२:५९ मा प्रकाशित