धादिङमा डेंगुको सक्रमण बढ्दै-४१ जना बिरामीको पहिचान

849 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७४, २४ आश्विन मंगलवार ०६:३३

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

dingu-720x510धादिङ । जिल्ला अस्पताल धादिङले डेंगु नियन्त्रणका लागि सदरमुकाम आसपासमा भएका पुराना टायर संकलन र लामखुट्टेले बासस्थान बनाउने स्थानहरु नष्ट गर्ने काम सुरू गरेको छ ।
यसै क्रममा अस्पतालले सयौं पुराना टायरहरु संकलन गरी त्यसलाई उचित ब्यवस्थापन गर्न सुरू गरेको छ भने धादिङका स्थानीयहरुलाई सो रोग सम्बन्धी सचेतना पनि दिन थालेको छ ।
जिल्लामा डेंगु रोगले महामारीको रुप नै लिए पछि जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धादिङ र सदरमुकाममा रहेको नीलकण्ठ नगरपालिकाले सो कामको सुरूवात गरेका हुन् । टायरमा जमेको पानी, प्लाष्टिकका बोत्तलमा जमेको पानी र गमलाहरुमा जमेको सफा पानी एडिस जातको लमखुट्टेको सन्तान जन्माउने उपयुक्त स्थान भएकोले त्यस्ता स्थानलाई तत्काल नष्ट गर्नुपर्ने सुझाव चिकित्सकले दिएका छन् ।
यस वर्ष धादिङमा गर्मी अत्याधिक भइरहेकोले पनि लामखुट्टेको वृद्धि भइरहेको स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाइ छ ।
विशेष त सदरमुकाम धादिङबेसीको बीचबजार र जिल्ला अस्पताल क्षेत्रमा डेंगु गराउने लामखुट्टे अत्यधिक भेटिएको र त्यस क्षेत्रमा बिरामीको संख्या पनि धेरै भएका कारण सो क्षेत्रलाई विशेष निगरानीमा राखी स्वास्थ्यकर्मीको सहयोगमा स्थानीयले सरसफाइ गर्न थालेको रेडक्रसकर्मी नारायणकुमार श्रेष्ठले बताए । चिकित्सकहरुका अनुसार यस क्षेत्रमा ९० प्रतिशत घरहरुका पानी जमेका स्थानहरुमा डेंगु गराउने लामखुट्टेका लार्भाहरु फेला परेका थिए ।
यसैगरी त्यस्ता पानी जमेका स्थानहरुलाई तत्काल सरसफाई गरी फोहर जम्मा हुन नदिनसमेत जिल्लास्वास्थ्य कार्यालय धादिङले स्थानीयलाई आग्रह समेत गरेको छ । यसको बेलैमा नियन्त्रण नगर्ने हो भने थप संक्रमण फैलिने भन्दै सर्वसाधारण त्रसित हुन पुगेका छन् ।
जिल्ला अस्पतालमा अहिलेसम्म ४१ जना डेंगु संक्रमित बिरामीको पहिचान गरी थप उपचारका लागि काठमाडौं पठाइएको बताइएको छ । यसैगरी जिल्ला अस्पताल धादिङमा डेंगुको प्रारम्भिक परीक्षणका पर्याप्त कीट नभएका कारण पनि समस्या आएको स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७४, २४ आश्विन मंगलवार ०६:३३ मा प्रकाशित