किसानलाई ठगेर यसरी कमाउँछन बिचौलियाले

926 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७५, २७ बैशाख बिहीबार ०९:४०

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

काठमाडौं -सरकारको फितलो अनुगमन र व्यापारीको सिन्डिकेटका कारण काठमाडांैका उपभोक्ताले कृषकले बिक्री गरेभन्दा तीन सय प्रतिशत बढी मूल्य तिरेर तरकारी उपभोग गर्नुपरेको छ ।

किसानदेखि उपभोक्तासम्म पुग्दा तरकारीको मूल्यमा करिब तीन सय प्रतिशत बढी मूल्यान्तर भेटिएको छ । किसानदेखि उपभोक्तासम्म आइपुग्दा पाँचभन्दा बढी तहमा नाफाखोरको जालोका कारण कृषकले कम र उपभोक्ताले बढी मूल्य तिर्नु परिरहेको छ ।

काभ्रेका किसानले २० रुपैयाँ प्रतिकेजीका दरले बिक्री गरेको काँक्रो काठमाडौंका उपभोक्ताले ६० रुपैयाँ प्रतिकेजीका दरले खरिद गर्ने गरेका छन् । किसानदेखि उपभोक्ताबीचको यो मूल्यान्तर दुई सय प्रतिशत हो राजधानी दैनिकले खबर लेखेको छ ।

त्यस्तै, काभ्रेका किसानले प्रतिकेजी १० रुपैयाँका दरले बिक्री गरेको मुला काठमाडौंका उपभोक्ताले प्रतिकेजी ६० रुपैयाँका दरले खरिद गर्ने गरिरहेका छन् । किसानदेखि उपभोक्तासम्म पुग्दा मुलाको मूल्यमा पाँच सय प्रतिशतको अन्तर देखिन्छ ।

कालीमाटी फलफूल तथा तरकारी बजारमा काँक्राको थोक मूल्य प्रतिकेजी ४० देखि ४५ रुपैयाँका छ । तर, उपत्यकाकै भक्तपुरका कृषकले भने सो काँक्रोलाई २० रुपैयाँ केजीमा बिक्री गर्छन् ।

काठमाडौंका व्यापारीले कृषकको खेतमै गएर खरिद गरेर उपत्यकाका खुद्रा पसलमा पु¥याउँदा नै एक सय प्रतिशतभन्दा बढी मूल्य असुल गर्ने गरेका छन् । त्यसमा थोक विक्रेताले थप नाफा राखेर बिक्री गर्दा कृषकले बिक्री गरेको मूल्य भन्दा दुई सय प्रतिशत बढी मूल्य उपभोक्ताले तिर्नुपरेको छ ।

तरकारी व्यापारमा कायम मनपरी मूल्य नियन्त्रणमा सरकारले चासो नदेखाउँदा सीमित व्यापारीले कृषकदेखि उपभोक्तासम्ममा कब्जा जमाई अकुत नाफा कमाउँदै आएको उपभोक्ता अधिकारकर्मी बताउँछन् ।

तरकारीमा भएको मनपरीको अर्को उदाहरण भक्तपुरमा उत्पादित आलु र बन्दा हो । सुडालकी आलु कृषक मन्दिरा अधिकारीले बुधबार रातो आलु १५ रुपैयाँ केजीका दरले बेचिन् । तर, कुपण्डोलका रमेश महर्जनले सो आलुलाई ३८ रुपैयाँ केजीमा खरिद गरे ।

भक्तपुरबाट कुपण्डोलसम्म आइपुग्दा आलुमा मात्र प्रतिकेजी २३ रुपैयाँ बीचका व्यापारीले नाफा कमाएको देखिन्छ । सोही आलु बुधबार कालीमाटी फलफूल तथा तरकारी बजारमा २९ रुपैयाँ प्रतिकेजी बिक्री भइरहेको थियो ।

 

तरकारीमा मनपरी

 

ताथलीका किसान रजल छुँकाले बुधबार मात्रै ८ रुपैयाँ केजीका दरले बन्दागोभी बिक्री गरे । बानेश्वरका व्यापारीले खरिद गरेको सो बन्दागोभी बुधबार साँझ बानेश्वर क्षेत्रका खुद्रा पसलमा ३५ रुपैयाँ केजीमा बिक्री भइरहेको थियो । कृषकले पाउने मूल्य र उपभोक्ताबीचको यो मूल्य अन्तर मात्र ३ सय ३७ प्रतिशत हुन आउँछ ।रोराङ गाउँपालिका–७ धादिङका कृषक विनोद चेपाङले आफूले उत्पादन गरेको गोलभेंडा १५ रुपैयाँ केजीका दरले बिक्री गरिरहेका छन् । काठमाडौंका खुद्रा व्यापारीले सो गोलभेंडालाई बुधबार ५० रुपैयाँ केजीका दरले बेचे । जब कि, कालीमाटी थोक बजारमा बुधबार यो गोलभेंडाको मूल्य सरदर ३५ रुपैयाँमा बिक्री भयो ।
तरकारीमा किसानदेखि उपभोक्तासम्मको मूल्यान्तर तीन सय प्रतिशतभन्दा बढी रहेको देखिन्छ । किसानदेखि उपभोक्तासम्म विभिन्न चरणमा तरकारी खरिद बिक्री हुने गरेकाले तरकारीको मूल्यमा ठूलो अन्तर हुने गरेको कालीमाटी फलफूल तथा तरकारी बजार व्यवस्थापन समितिका उपनिर्देशक विनय श्रेष्ठ बताउँछन् ।
किसानदेखि उपभोक्तासम्म आइपुग्दा तरकारी संकलक, ठेकेदार (ढुवानीकर्ता), तरकारी बजार, थोक विक्रेता र खुद्रा विक्रेता हुँदै उपभोक्तासम्म आइपुग्ने भएकाले उपभोक्ता र किसान दुवै मार्कामा पर्ने गरेका हुन् ।
काभ्रेस्थित नालाका स्थानीय कृषक रमेश दाहालले एक केजी काउलीको मूल्य १५ रुपैयाँ पाउँछन् । तर, काठमाडौंमा काउलीको उपभोक्ता मूल्य प्रतिकेजी ५० रुपैयाँ छ । बुधबार कालीमाटी तरकारी बजारमा काउलीको थोक मूल्य प्रतिकेजी ३३ रुपैयाँका कायम थियो । काभ्रेदेखि काठमाडौंका उपभोक्तासम्म आइपुग्दा काउलीको मूल्यमा मात्र २ सय ३३ प्रतिशतको अन्तर छ । कालीमाटी थोक बजार र उपभोक्ताबीचको मूल्यमा काउलीको मूल्यान्तर साढे ५१ प्रतिशत छ ।
कालीमाटी फलफूल तथा तरकारी बजार व्यवस्थापन समितिले अधिकांश तरकारी भारतबाट आउने भएकाले किसानले पाउने र उपभोक्ताले खरिद गर्ने मूल्यमा निकै अन्तर रहने गरेको जनाएको छ ।
समितिका उपनिर्देशक श्रेष्ठले जिल्लामा उत्पादित तरकारी आउने समय नभएकाले अधिकांश तरकारी भारतबाटै आयात भइरहेको बताए । जिल्लातिर उत्पादन हुने तरकारी जिल्लातिरै खपत भइरहेको र कालीमाटीमा अधिकांश तरकारी भारतबाटै आयात भइरहेकाले तरकारीको मूल्यमा फरक देखिएको उनको दाबी छ ।
सानो परिमाणमा कालीमाटी बजारमा आउने तरकारीमध्ये सडेर वा कुहिएर खेर जाने भएकाले पनि मूल्यमा एकरूपता नभएको उनको भनाइ छ । व्यवसायीबीच तरकारी बिक्री गर्ने प्रतिस्पर्धाका कारण तरकारीको मूल्यमा सामान्य फरक देखिने उनले बताए ।
कालीमाटी फलफूल तथा तरकारी बजारमा तरकारीको मूल्य तोक्ने वैज्ञानिक विधि हालसम्म छैन । तरकारी मूल्य तोक्ने मापदण्ड नहुँदा व्यवसायीले नोक्सान, ढुवानी लागतलगायतका आधारमा मूल्य निर्धारण गर्ने गरेको श्रेष्ठ बताउँछन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७५, २७ बैशाख बिहीबार ०९:४० मा प्रकाशित