धादिङ अस्पतालमा फिजियोथेरापी सेवा, बिरामीलाई भयो सहज

1686 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७५, १० आश्विन बुधबार १०:२८

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

केशव अधिकारी
धादिङ,१० असोज – धादिङ जिल्ला अस्पतालमा फिजियोथेरापी सेवा बिस्तार भएसँगै जिल्लाका बिरामीलाई सहज भएको छ ।
ह्युमानिटी एण्ड इन्कुलजन (एचआई)ले २०७२ बैशाखको विनाशकारी भुकम्प बाट घाईते भए अपाङ्ग भएका व्यक्तिहरुको उपचार एवम अपाङ्गता व्यवस्थापन तथा पुर्नस्थापनाका लागि जिल्ला अस्पतालमाफिजियोथेरापी इकाई सञ्चालनमा ल्याएको थियो । सोही इकाई मार्फत अहिले अस्पतालमा आएर महिनाको २ सय भन्दा धेरै विरामीहरुले सेवा लिंदै आईरहेका छन् ।
जिल्ला अस्पतालमा यो सेवा शुरु भएपछि गर्धन, ढाड, कुम दुखेको,नसा च्यापिएको, हड्डी भाँचिएको, पक्षघात भएको, कुहिनो, ढाड र खुट्टाको समस्याका साथै बाथरोगका लगायतका बिरामीहरुले सेवा लिइरहेकोे जिल्ला अस्पताल धादिङका फिजियोथेरापीष्ट श्यामकिशोर साहले वताए । उपचारका लागि आउने बिरामीहरुमा ८० प्रतिशत भन्दा बढी दुर्गम गाउँका महिला, विपन्नहरु रहेको अस्पतालमा रहेको फिजियोथेरापि इकाईले जनाएको छ । साहका अनुसार ‘कामको बोझ र समयमै सुत्न नपाउदा ३० देखि ४० वर्ष उमेर समुहका विवाहित महिलामा बढी नसा र ढाड समस्या देखिन्छ’ ‘ढाड र नसाको रोगबाट पीडित बिरामीहरुलाई आधुनिक ‘लेजर’ बाट उपचार गरिने भएकाले अहिले धादिङबाट मात्र नभई अन्य छिमेकी जिल्लाबाट पनि बिरामी आउने क्रम बढ्दो रहेको इकाईले जनाएको छ ।
फिजियोथेरापी सेवा संगै अस्पतालले लामो समय सम्म उपचार गराउनु पर्ने हरुका लागि मिरर वायो फिड व्याक सेवा दिने गरेको छ भने गरिव तथा विपन्न विरामीहरुको पहिचान गरेर उनिहरुको आवश्यकता अनुसार ह्विल चियर, बैशाखी, लठ्ठि जस्ता सहायक सामाग्री निःशुल्क वितरण गर्ने गरेको साहले वताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७५, १० आश्विन बुधबार १०:२८ मा प्रकाशित