धादिङमा भाइरल ज्वरो र रूघाखोकीका बिरामी बढे

818 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७५, ३० कार्तिक शुक्रबार १९:१२

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

धादिङ । चिसो मौसम सुरू भएलगत्तै धादिङका अस्पताल र स्वास्थ्य संस्थाहरुमा भाइरल ज्वरो तथा रूघाखोकीका बिरामीको चाप पनि बढेको छ ।

गर्मी मौसम सकिएर चिसो मौसम सुरू भएकोले गर्दा मौसमी ज्वरोे तथा रूघाखोकीका बिरामीहरु बढेको स्वास्थ्यकर्मीहरु बताउँछन् ।

सदरमुकाम धादिङबेँसीमा रहेको धादिङ जिल्ला अस्पतालमा दैनिक १५० देखि २०० जनासम्म भाइरल ज्वरोका बिरामी उपचारका लागि आउने गरेको अस्पतालको अभिलेखले देखाएको छ । अन्य समयमा ४० देखि ५० जनासम्म बिरामी आउने गरेकोमा दुई सातादेखि अस्पताल आउने बिरामीको संख्यामा वृद्धि भएको अस्पतालले जानकारी दिएको छ ।

चिसो मौसम सुरू भएको कारण भाइरल ज्वरो तथा रूघाखोकीका बिरामी बढेको जिल्ला अस्पताल धादिङका चिकित्सक शिव राना बताउँछन् । यसैगरी, पानीको कारण छालासम्बन्धी समस्याका बिरामीसमेत अस्पतालमा आउने गरेको रानाले बताए । दैनिक अस्पतालमा आउने बिरामीमा १५ देखि २० प्रतिशत बालबालिका छन् ।

बिरामीमध्ये अधिकांश भाइरल ज्वरोका बिरामी रहेका छन् । अस्पतालका अनुसार भाइरल ज्वरोको प्रकोप बढी मात्रामा बालबालिकामा देखिएको छ । बालबालिकासँगै एकै घरबाट चार–पाँच जनासम्म बिरामी उपचारका लागि अस्पताल आउने गरेको र वृद्धवृद्धामा समेत यसको संक्रमण देखिएको उपचारमा संलग्न चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

पानी, प्रदूषित बातावरण र परिवर्तन भएको मौसमका कारण भाइरल ज्वरोको प्रकोप बढेको हुन सक्ने स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाइ छ । यस रोगबाट बच्न सन्तुलित भोजन तथा पानी उमालेर मात्र पिउने र गेडागुडीका रसहरु खानुका साथै बाहिर हिँड्दा मास्कको प्रयोग गर्नुपर्ने डाक्टर रामहरि रेग्मीले सल्लाह दिएका छन् ।

गाउँगाउँमा पनि भाइरल ज्वरोका बिरामीको संख्या बढेको जानकारी आएपछि प्रत्येक स्वास्थ्यचौकीमा पर्याप्त औषधि र स्वास्थ्यकर्मीलाई चौबिसै घन्टा खटिन जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयले निर्देशन दिएको छ ।

जिल्ला अस्पतालमा मात्रै होइन, धादिङका प्रत्येक गाउँपालिका तथा नगरपालिकाभित्र रहेका स्वास्थ्यचौकी, प्राथमिक स्वास्थ्यकेन्द्र, निजी अस्पताल, क्लिनिक र औषधि पसलहरुमा पनि भाइरल ज्वरोका बिरामीको संख्या बढेको जिल्ला अस्पताल धादिङका सूचना अधिकारी कृष्णलाल उप्रेतीले बताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७५, ३० कार्तिक शुक्रबार १९:१२ मा प्रकाशित