धादिङमा १०४ जनामा स्क्रब टाइफसको संक्रमण

1264 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७६, २५ कार्तिक सोमबार ०६:३९

सम्पादक: धादिङ न्यूज

धादिङ-प्रदेश नम्बर ३ का १३ जिल्ला मध्ये धादिङ जिल्लामा स्क्रब टाइफसबाट संक्रमण हुनेको संख्या सबै भन्दा धेरै देखिएको छ । कीटजन्य रोग व्यवस्थापन गर्ने इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाले दिएको जानकारी अनुसार साउन १ गते देखि कात्तिक १७ गते सम्ममा देशका ६३ जिल्लामा १ हजार २ सय ७१ जनामा स्क्रब टाइफस देखिएको छ भने प्रदेश ३ मा ३ सय ७८ जनामा संक्रमण देखिएकोमा धादिङ जिल्लाका मात्रै १०४ जना रहेका छन् ।

महाशाखाका अनुसार प्रदेश नम्बर ३ को १३ जिल्ला मध्ये सबै भन्दा धेरै धादिङ जिल्लामा स्क्रब टाइफसको संक्रमण देखिएको छ भने रसुवा र रामेछापमा संक्रमणको संख्या शुन्य रहेको छ । प्रदेश नम्बर ३ को धादिङमा १०४,काठमाण्डौंमा ८३, चितवनमा ६७,ललितपुरमा ३१,काभ्रेपलाञ्चोकमा २७,मकवानपुरमा २५, नुवाकोटमा १६,सिन्धुली ८ ,सिन्धुपाल्चोक र भक्तपुरमा ७/७ र दोलखामा ३ जनामा स्क्रब टाईपसको संक्रमण देखिएको छ ।

देशभरीमा सबैभन्दा बढी प्रदेश ५ मा ४ सय ६७ जनामा स्क्रब टाइफसको संक्रमण देखिएको छ भने सबैभन्दा कम कर्णाली प्रदेशमा १६ जना रहेका छन् ।

स्क्रब टाइफस संक्रमण हुनेमा सुदूरपश्चिम प्रदेशमा २ सय ५५, गण्डकी प्रदेशमा ७६, प्रदेश १ मा ५७ र प्रदेश २ मा २२ जना छन् ।

चिकित्सकहरका अनुसार स्क्रब टाइफस माइट नामक जीवाणुबाट संक्रमण हुन्छ । माइट जीवाणु खेतबारी, वनजंगल, चउर र घरवरिवरि झाडी भएका ठाउँमा पाइन्छ । यसबाट जोगिन खेतबारीमा काम गर्दा वा झाडी र जंगलमा जाँदा शरीर ढाक्ने कपडा लगाउनुपर्ने शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग विशेषज्ञ शेरबहादुर पुनको सुझाब छ । पुनका अनुसार चौर वा बारीमा बस्दा गुन्द्री ओछ्याएर बस्ने, सकेसम्म भुइँमा नबस्ने, मुसा नियन्त्रणका लागि उपयुक्त अन्न भण्डारण गर्ने गर्नुपर्छ ।

सो रोग उत्पन्न गर्ने ब्याक्टेरिया सङ्क्रमित मुसाको पेटभित्रका प्वालहरूमा बस्छ । मुसाको टोकाइबाट बच्नु नै यो रोगबाट बच्ने मुख्य उपाय हो । खेतबारीमा काम गर्न जाँदा पूरा बाहुला भएको कपडा लगाउनुपर्छ । खुला चौरमा सुत्नु हुँदैन । रोगको पहिचान बिरामीमा देखिएको लक्षण, सुक्ष्म कीराले टोकेको चिनोबाट हुने गर्दछ । विसं २०७२ वैशाखमा विनाशकारी भूकम्पपछि बढी मात्रमा मुसा देखिन थालेका र मुसाको टोकाइबाट रोगको संक्रमण बढेको महाशाखाले जनाएको छ ।

अचानक उच्च ज्वरो आउने, टाउको दुख्ने, शरीरमा बिमिरा देखिने, आँखा रातो हुने, खोकी लाग्ने, ग्रन्थी सुन्निने, सास फेर्न गाह्रो हुने जस्ता लक्षण देखिनेबित्तिकै उपचार गर्नुपर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

समयमै उपचार नगरे मिर्गौला, फोक्सो, मुटुमा असर हुँदै श्वासप्रश्वासमा समस्या भई बिरामीको मृत्यु समेत हुन सक्ने चिकित्सकहरुको भनाई छ ।

अघिल्ला तीन वर्षमा सोही रोगका कारण देशभरमा१६ जनाले अकालमा ज्यान गुमाएका थिए । जेठ महीनाको अन्तिमदेखि कात्तिक महीनाभर रोगको उच्च जोखिम मानिन्छ । सन् २०१६ मा ४८ र सन् २०१८ मा ५६ जिल्लामा यो रोग देखापरेको थियो ।

महाशाखाका अनुसार सन् २०१७ मा ६७० संक्रमित भई नौ, सन् २०१८ मा एक हजार ९८ मा संक्रमित भई चार जनाको मृत्यु भएको थियो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७६, २५ कार्तिक सोमबार ०६:३९ मा प्रकाशित