सदरमुकाम र वजार क्षेत्रमा बैंकका शाखा खुल्नेक्रम बढ्दै

847 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७६, १८ फाल्गुन आईतवार २१:१३

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

धादिङ, – धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम र मुख्य वजार क्षेत्रमा बैंक तथा वित्तीय संस्था खुल्नेक्रम बढ्दै गएको छ ।

सदरमुकाम धादिङबेसीमा अहिले बैकको संख्या १८ पुगिसकेको छ । नेपाल बैक, राष्ट्रिय वाणिज्य बैक, कृषि विकास बैंकका साथै एनआईसि एसिया,प्रभु, एभरेष्ट, हिमालयन, मेघा,सानिमा, सिद्धार्थ, सिभिल समेत गरि १२ वटा वाणिज्य बैंक सञ्चालनमा रहेका छन । त्यसै गरि कामना सेवा,गण्डकी, कैलाश,मुक्तिनाथ, गरिमा, देव विकास र महालक्ष्मी गरि निजी क्षेत्रका ७ वटा विकास बैकले सदरमुकाममा सेवा दिईरहेका छन् ।

सदरमुकाम धादिङबेसी पछि सबैभन्दा धेरै बैंकको शाखा गल्छी गाउँपालिकामा खुलेको छ । गल्छीमा वाणिज्य तर्फ ग्लोवल आईएमई, नेपाल बंगलादेश, एनएमवि,बैंक अफ काठमाण्डौं, एनआईसि एसिया, नविल र विकास तर्फ मुक्तिनाथ,ज्योति, कामना सेवा,सांग्रीला बैंकका शाखाहरु संचालनमा आएका छन् । हरेक हिसावले संभावनाको क्षेत्र भएकाले बैक तथा वित्तिय संस्थाको नजर गल्छीमा पर्ने गरेको धादिङ उद्योग वाणिज्य संघ दक्षिण क्षेत्रीय समितिका अध्यक्ष दिपक कार्की बताउँछन् ।

सरकारले देशका १० वटा नमूना शहर भित्र राखेर पूर्वाधार निर्माणमा तिव्रता दिईरहेको गल्छी हरेक क्षेत्रमा संभावना बोकेको बजारका रुपमा विकास हुंदै गएपछि यस क्षेत्रमा बैैंकहरु खुल्ने क्रम ह्वात्तै बढेको ।

गल्छी पछि पृथ्वीराजमार्गको धार्के, महादेवबेसी, गजुरी, मलेखु र वेनिघाटमा पनि बैंक तथा वित्तिय संस्थाको शाखा खुल्नेक्रम बढ्दै गएको छ । राजमार्ग क्षेत्र बाहेक जिल्लाको उत्तरी र मध्य भेगको स्थानीय तहमा पनि एक एक वटा वाणिज्य बैंक खुल्नेक्रम शुरु भएको छ । जिल्लाको १३ वटा स्थानीय तह मध्ये रुवीभ्याली र नेत्रावती गाउँपालिकामा अझै बैंक पुग्न सकेका छैनन् । यि बाहेक गंगाजमुनामा नेपाल एसविआई, खनियावासमा बैंक अफ काठमाण्डु, त्रिपुरासुन्दरी र ज्वालामुखी गाउँपालिकामा मेघा बैंक र सिद्धलेकमा कुमारी बैंकले सेवा दिइरहेका छन् ।
कृषि, उद्योग,जलविद्युत्त, पर्यटन र व्यापारिक हिसावले धादिङ जिल्लामा प्रशस्त संभावना रहेकाले बैंकहरुको शाखा विस्तार हुने क्रम बढ्दै गएको बैंक सञ्चालकहरु बताउँछन् ।

‘एक बर्ष अघि सम्म सामान्य बैकिङ सेवा लिन जिल्ला सदरमुकाम धाउनुपर्ने बाध्यता थियो’ अहिले गाउँमै बैंक खुलेपछि सजिलो भएको जिल्लाको उत्तरी भेगको विकटमा रहेको गंगाजमुना गाउँपालिका फुलखर्कका गोपाल अधिकारीले वताए ।

बैंक स्थापनाको क्रम बढ्दै गएपछि समग्र नीजि क्षेत्रलाई पनि सहज हुदै आएको धादिङ उद्योग वाणिज्य संघका महासचिव लोकनाथ डल्लाकोटी बताउँछन् । नयाँ उद्योग, व्यवसाय संचालन गर्न चाहानेहरुका लागि बैंकहरुले सहज रुपमा कर्जा उपलव्ध गराउनुपर्ने डल्लाकोटीको सुझाव छ । साना तथा घरेलु उद्योगहरु संचालन गर्ने उद्यमीहरुका लागि समेत सहुलियत रुपमा बैंकहरुले कर्जा उपलव्ध गराउनुपर्ने उनको आग्रह छ । ‘कृषि, पर्यटन र ऊर्जाको हिसावले जिल्लामा थुप्रै संभावना छन’ ‘संभावना पहिचान गरी लगानीलाई बढवा दिनेतर्फ बैंकहरु लाग्नु पर्ने उनले जोड दिए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७६, १८ फाल्गुन आईतवार २१:१३ मा प्रकाशित