तराई हुंदै पहाड तिर उक्लिन थाल्यो सलह किरा

2648 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७७, १४ असार आईतवार ०६:५१

सम्पादक: धादिङ न्यूज

 

 

विश्वव्यापी महामारीको रुपमा कोरोना भाइरस ( कोविड १९) ले आतंक मच्याईरहेको बेला सलह किराको आतंक पनि थपिएको छ ।

नेपालमा सलह किरा  प्रवेश गरेको कृषि तथा पशुपंक्षी विकास मन्त्रालयले औपचारिक रुपमा पुष्टि गरिसकेको छ । मन्त्रालयका प्रवक्ता समेत रहेका सहसचिव डाक्टर हरिवहादुर केसीले शनिवार प्रेस बिज्ञप्ति जारी गर्दै सलह किराबाट हुन सक्ने नोक्सानी तर्फ सचेत रहन सबैलाई आग्रह गर्नु भएको छ । भारतसँग सीमा जोडिएका रुपन्देही, पर्सा, बारा, चितवन र सर्लाहीका साथै  मकवानपुर,सिन्धुली जिल्लाका विभिन्न ठाउँमा समेत सलह किराका समूह देखिन थालेको छ ।

शनिवार विहानबाट देखिन थालेको सहलको बारेमा विभिन्न जिल्लाका स्थानीयले तस्बिर खिचेर सामाजिक सन्जालमा पोष्ट गरिरहेका छन ।

यसअघि नेपालमा सलह प्रवेश गर्न सक्ने भन्दै कृषि मन्त्रालयले प्लान्ट क्वारेन्टाइन तथा विषादी केन्द्रका प्रमुखको अध्यक्षतामा कृषि वैज्ञानिक र प्राविधिकहरु सम्मिलित समिति गठन गरेको थियो । अफ्रिकी मुलुकबाट अरबियन देश हुँदै एसियाको इरान, अफगानिस्तान, पाकिस्तान र भारतसम्म आइपुगेको सलह किरा नेपालमा पनि आएको हो ।

 वाली बिज्ञहरुका अनुसार सलह किराले बालीमा अमेरिकी फौजी कीराले भन्दा अनेकौ गुना बढी क्षति पुर्‍याउने गर्दछ । विज्ञका अनुसार करोडौंको संख्यामा रहने सलहले हरियो वनस्पतिलाई छोटो समयमा पात र डाँठसमेत खाएर नष्ट पारिदिन्छ। जेठ देखि असोजसम्म बढी प्रकोप हुने सलह किरा एकै दिनमा १५० किलोमिटर भन्दा टाढासम्म पुगेर बालीनालीमा क्षति पुर्‍याउने विज्ञहरु बताउँछन ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७७, १४ असार आईतवार ०६:५१ मा प्रकाशित