कोटवाडामा मारिएकाहरुको वारेमा हेकराङमा बृतचित्र प्रदर्शन

168 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २२ मंसिर २०७१, सोमबार ०७:४६

सम्पादक: Dhading News

२०६८ फागुन १२ गते कालिकोट कोटवाडामा मारिएकाका परिवारजनलाई जोगीमाराबाट कालिकोट लगेर सामूहिक अन्त्येष्टिमा सहभागी गराइएको विषय समेटेर तयार गरिएको ‘अन्तिम यात्रा’ वृत्तचित्र हेर्दै जोगीमाराका द्वन्द्वपीडित परिवार र बालबालिका ।तस्बिर : हरिहरसिंह

10850365_751093338314100_1469623314_nहेक्राङ (धादिङ), मंसिर २१ – पृथ्वी राजमार्गको हुग्दीखोला तिरैतिर जिल्ला विकास समितिले निर्माण गरेको कच्ची दुई किमि अनि वनमाराले छोपेको ठाडै डोरेटो । पानी नपरे पनि चिप्लेर ओर्लने डरले कृषिजन्य उत्पादनको भारी बोकेका स्थानीयवासी डराई-डराई ओरालो झर्दैछन् इ कान्तिपुर  डटकमले खबर छापेको छ ।

राजमार्गदेखि नजिकै रहेर पनि निकै ठाडो र वरपरको भीरपाखा, खेती प्रणाली, बसोबासको अवस्था र स्थानीयवासीको जीवनशैलीले दुर्गम कणर्ालीको कालिकोटकै झझल्को दिन्छ ।

रेडक्रस जिल्ला शाखाले द्वन्द्वपीडित परिवार र अन्य गाउँलेलाई टाकुरामा जम्मा गरेको छ । अन्तर्राष्ट्रिय रेडक्रस आईसीआरसीका डेलिगेसन प्रमुखसहित सबैको उपस्थितिमा जोगीमाराकै द्वन्द्वपीडित परिवारको कालिकोट भ्रमणको वृत्तचित्र देखाएपछि सबैका आँखा रसाए । आईसीआरसीले कोटवाडामा मारिएका १७ घर चेपाङ परिवारलाई २०६९ मंसिर १४ गते घटनास्थलमै लिएर धार्मिक परम्पराअनुसार सद्गत गर्न लगाएको वृत्तचित्र ‘अन्तिम यात्रा’ को आईसीआरसीकै आर्नो गालाँले निर्माण गरेका थिए । ३३ मिनेटको वृत्तचित्र राजधानीमा विश्व बेपत्ता दिवसका अवसरमा प्रदर्शन गरिएको थियो ।

अछाम सदरमुकाम मंगलसेन आक्रमण गरी फर्केका माओवादी जनसेनालाई लक्षित गरिएको सैनिक कारबाहीमा मृत्यु भएका ३७ मजदुरमध्ये १७ जना जोगीमारा ५, हेक्राङ र आसपासका गाउँले थिए भने अन्य मकवानपुर, काभ्रे, गोरखा र रामेछापका थिए । मृत्यु हुनेमा अधिकांश चेपाङ युवालाई गोरखाका पेटी ठेकेदारले निर्माण अलपत्र परेको कोटवाडा विमानस्थल निर्माणका लागि लगेका थिए । ‘विमानस्थल निर्माण क्रममा युवा मारिए पनि घरपरिवारजनले लास पाएनन् । मारिएसरह मृत्यु दर्ता प्रमाणपत्र लिई काजकिरिया गर्‍यौं,’ २ छोरा चेतबहादुर र टेकबहादुरलाई गुमाएका ज्ञानबहादुर विश्वकर्माले बताए ।

यो गाउँलाई चर्चामा ल्याउने श्रेय पत्रकार मोहन मैनालीलाई जान्छ । युवा कोटवाडामा मारिएपछि मैनालीले ‘जोगीमाराका ज्युँदाहरू’ नामक वृत्तचित्र प्रदर्शनमा ल्याएका थिए । जोगीमारा राजमार्गनिकट भएर पनि विकट भएपछि अहिले सरकार र गैरसरकारी संघसंस्था एक दर्जन त्यहाँ कार्यरत छन् । हातेमालो कार्यक्रम सञ्चालन गरेको रेडक्रसलगायत हेक्राङमा मात्रै ७ वटा संघसंस्था कार्यरत छन् । सरकारद्वारा सञ्चालित जनता आवास कार्यक्रम, जिल्ला शिक्षा कार्यालयद्वारा विद्यालय र जिल्ला कृषि विकास कार्यालयबाट विभिन्न तालिम, मौरी र बीउबिजन र पशु सेवा कार्यालयबाट पशुपालन तालिम नियमित प्रदान गरिएको छ ।

गैरसरकारी संघसंस्थाले जलवायु परिवर्तनदेखि आय आर्जन कार्यक्रमसम्म सञ्चालन गरेका छन् । बाख्रापालन, मौरीपालन, गह्रासुधार, कोदोबाली अनुसन्धान, भूक्षय न्यूनीकरण र तरकारी खेती गरेर स्थानीयवासीले मनग्गे आम्दानी गरिरहेका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२२ मंसिर २०७१, सोमबार ०७:४६ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छीमा रहेको कर कार्यालय वन्द नहुने

गल्छीमा रहेको करदाता सेवा कार्यालय एक साताका लागि बन्द गर्न संकट व्यवस्थापन समितिले गरेको निर्णयलाई जिल्ला प्रशासन कार्यालयले सच्याएको छ । करदाताहरुले साउन मसान्त भित्रमा बुझाउनु पर्ने कर नबुझाएमा.....

कोरोना संक्रमण बढेपछि धादिङमा एकसाताका लागि निषेधाज्ञा जारी

धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेशी आसपासका क्षेत्रमा एक साताका लागि निषेधाज्ञा जारी गरिएको छ । कोरोना भाइरस.....

गल्छी पालिका एक साताका लागि वन्द

गल्छी गाउँपालिका भित्र अत्यावश्यक बाहेकका सबै सेवा एक साताका लागि वन्द गरिने भएको छ । बुधवार गल्छी.....

थोपलखोला आसपासमा बाढी पहिरोको त्रास

धादिङ धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसी स्थित थोपल खोलामा पानीको बहाव बढ्दै जांदा आसपासका वासिन्दा त्रसित हुन.....

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ ।.....

Categories