घलेजातीको नयाँबर्ष माघ १ गते,धादिङमा केन्द्रीय ल्होसार मनाइने

313 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १५ मंसिर २०७५, शनिबार २०:४४

सम्पादक: Dhading News

 

 

धादिङ १५ मंसिर –देशभरी छरिएर रहेका घले जातीको हक हित र जातीय पहिचान संरक्षणका निम्ति स्थापना भएको लि:ल फङ (घले समाज)को आयोजनामा आगामी माघ १ गते घलेहरुको नयाँ बर्ष (ल्होसार) केन्द्रीय कार्यक्रमका रुपमा धादिङमा मनाइने भएको छ । लि : ल फङ (घले समाज) केन्द्रिय समितिले शनिवार धादिङबेसीमा पत्रकार सम्मेलन मार्फत माघ १ गते  ल्होसार कार्यक्रम हुन लागेको वारेमा जानकारी दिएको हो ।

घले समुदायले माघ १ गतेलाई नयाँ बर्षका रुपमा मनाउने गरेको र यो बर्ष देशभरीका घलेहरुको उपस्थितिमा धादिङमा नयाँ बर्ष (ल्होसार) मनाउन लागिएको लि : ल फङ (घले समाज) का केन्द्रीय अध्यक्ष दिनेशकुमार घलेले वताउनु भयो । घलेहरुले परापुर्व कालदेखि ल्होसार मनाउँदै आएको भएपनि २०६५ सालमा लि : ल फङ (घले समाज) स्थापना भएपछि संस्थागत रुपमा ल्होसार मनाउन थालिएको पनि अध्यक्ष घलेले वताउनु भयो । लामो समय सम्म काठमाण्डौंमा मनाईने गरिएको ल्होसार २०७३ सालमा गोरखाको बारपाकमा,२०७४ सालमा घले जातीको उद्गमस्थल मानिएको लमजु्ङको बेशीशहरमा मनाईएको पनि उहाँले जानकारी दिनु भयो । यो बर्षको ल्होसारमा खील्हो अर्थात कुकुर वर्गलाई विदाई गरी फाल्हो अर्थात मृग वर्गलाई स्वागत गरिने वताईएको छ ।

घले जातिको हक हित र जातीय पहिचान संरक्षणकासाथै सस्कृतिलाई जगेर्ना गर्ने  लक्ष्यका साथ स्थापना गरिएको घले समाजले धादिङ लगायत देशका १६ जिल्लामा जिल्ला समिति स्थापना गरिसकेको,विदेशमा पनि समितिको विस्तार गरेको र युवा, बिद्यार्थी, महिला लगायतका भात्तृ संस्थाको पनि जिल्ला जिल्लामा संगठन निर्माण गरिरहेको कार्यक्रममा वताईएको थियो ।
घले समाज धादिङका अध्यक्ष पुर्व सभासद धनवहादुर घलेका अनुसार धादिङ जिल्लामा पनि युवा तथा बिद्यार्थीको विभाग गठन गरिएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१५ मंसिर २०७५, शनिबार २०:४४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय विनय लामिछानेले लगानी ऋण तिर्नै नसक्ने अवस्था आएपछि बच्चासहित त्रिशूली नदीमा हाम फालेर.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

Categories