देशभरिका सरकारी अस्पताल अब चार तहका

98 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २४ बैशाख २०७४, आईतवार १९:५१

सम्पादक: Dhading News

86_Heltha-picकाठमाडौँ ।  देशभरिका सरकारी अस्पताललाई चार तहमा वर्गीकरण गरिने भएको छ ।  स्वास्थ्य मन्त्रालयले नयाँ सङ्घीय संरचनामा चार तहका अस्पताल रहने व्यवस्था गरेसँगै सरकारी अस्पताल पनि चार तहमा विभाजित हुने भएका छन् ।
नयाँ बन्ने संरचनामा गाउँ तथा नगरस्तर, प्रदेशस्तर र केन्द्रीयस्तरका प्राथमिक, द्वितीय, तृतीय र विशिष्टीकृत गरी चार स्तरका अस्पतालको व्यवस्था गर्न लागिएको हो ।  स्वास्थ्यमन्त्री गगनकुमार थापाले गाउँ तथा नगरका वडास्तरमा कम्तीमा स्वास्थ्य चौकी, जनता स्वास्थ्य केन्द्र वा सामुदायिक स्वास्थ्य एकाइ रहने बताउनु भयो ।
उहाँले गत बिहीबार मन्त्रिपरिषद्ले नेपाल स्वास्थ्य पूर्वाधार विकास मापदण्ड, २०७४ पारित गरेकाले सरकारी अस्पतालहरू चार तहमा वर्गीकृत गर्न बाटो खुला भएको बताउनुभयो ।   उक्त मापदण्डमा सबै तहका अस्पतालमा बायोमेडिकल, उपकरणको खरिद, सञ्चालन, मर्मत सम्भार र व्यवस्थापनलाई वैज्ञानिक बनाइने, उपकरणको व्यवस्थापन र मर्मत सम्भारलाई थप सबलीकरण गरिने उल्लेख छ ।  नयाँ संरचना निर्माण गर्दा भौतिक संरचना, जनशक्ति र उपकरणलाई एकीकृतरूपमा विकास गरी निर्माण गर्नुपर्ने नयाँ मापदण्डमा व्यवस्था गरिएको छ ।
शय्याका आधारमा अस्पताललाई वर्गीकरण गरिँदै आएकोमा अबदेखि अस्पतालले दिने सेवाका आधारमा वर्गीकरण गरिने छ ।

 उहाँले वडा स्तरमा कम्तीमा एउटा स्वास्थ्य चौकी तथा सामुदायिक स्वास्थ्य इकाइ रहने र तिनले खोप, परिवार नियोजन, गर्भवती तथा शिशु जाँच, साधारण प्रसूति, नवजात शिशु सेवा, डट्स प्रणाली, पोषण, मानसिक स्वास्थ्य, नसर्ने रोगहरूको परामर्श, स्थानीय स्तरमा समान्य रूपमा देखिने सरूवा रोगको प्रकोप, औषधी वितरण, प्रयोगशाला सेवा, रोगको रोकथामसम्बन्धी आधारभूत सेवासमेत उपलब्ध गराइने जानकारी दिनुभयो ।
गाउँपालिका वा नगरपालिकामा कम्तीमा १५ शय्याका कम्तीमा एउटा प्राथमिक अस्पताल स्थापना गरिने छ ।  त्यसमा वडास्तरको अस्पतालमा हुने सेवाका अतिरिक्त फिजिसियन, स्त्रीरोग, बालरोग लगायत हाड जोर्नी परीक्षण सेवा उपलब्ध हुने छ भने २४सै घण्टा आकस्मिक सेवा, प्रसूति तथा नवजात शिशु शल्यक्रिया सेवालगायत विशिष्टीकृत र ठूला शल्यक्रिया सेवाहरू उपलब्ध गराइने छ ।

त्यस्तै उप र महानगरपालिकाका वडामा भने नसर्ने रोगको न्यूनीकरण, रोकथाम, परामर्श तथा जाँच गर्ने र खोपसम्बन्धी कार्य गर्ने जनता स्वास्थ्य केन्द्र स्थापना गरिने छ ।
प्रदेश तहका अस्पतालमा वडा, गाउँ वा नगर तहका अस्पतालबाट पठाइएका बिरामीलाई सेवा प्रवाह गर्ने गरी जटिल प्रसूति सेवा, क्षयरोग, दम, आँखा जस्ता रोगहरूको उपचार तथा स्वास्थ्यसम्बन्धी अन्य सेवा प्रदान गरिने  छ ।  स्त्री रोग तथा प्रसूतिसम्बन्धी शल्यक्रिया, नाक, कान, घाँटीको शल्यक्रिया, हाड जोर्नी शल्यक्रियाका साथै सघन उपचार कक्ष र नवजात सघन उपचार कक्ष प्रदेश स्तरको अस्पतालमा हुनेछ ।
प्रत्येक प्रदेशमा कम्तीमा एउटा प्रादेशिक स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान पनि स्थापना हुने बताइएको छ ।  मुटु, क्यान्सर, प्रसूति र स्वासप्रश्वाससम्बन्धी छुट्टाछुट्टै केन्द्रीय अस्पताल बनाउने मापदण्डमा उल्लेख छ ।


२४ बैशाख २०७४, आईतवार १९:५१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

छुट्टाछुट्टै स्थानमा दुर्घटना, दुईको मृत्यु , एक घाईते

धादिङ, १२ फागुन - शनिवार विहान धादिङ जिल्लाको दुई छुट्टाछुट्टै स्थानमा भएको सवारी दुर्घटनामा परि दुई जनाको ज्यान गएको छ भने एक जना घाईते भएका छन् । धादिङको गजुरी गाउँपालिका वडा नं १ कालिका मन्दिर नजिकै.....

धादिङमा पुनर्निर्माणमा महिलाहरू सक्रिय

धादिङ -बन्दै गरेको घर, चाहे जग खन्दै होस् या गाह्रो लगाउने चरणमा । बन्दै गरेको हरेक नयाँ घरमा महिला कामदार.....

पार्टी तथा भातृ संगठनकाे अधिवेशन रोक्ने एमालेकाे निर्णय

काठमाडौं । माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकिकरणको सहमति भइसकेको भन्दै एमालेले पार्टी कमिटी र भातृ संगठनका.....

राष्ट्रपति चयनका लागि फागुन २९ गतेको मिति घोषणा

काठमाडौं, फागुन १० - निर्वाचन आयोगले राष्ट्रपति चयनका लागि फागुन २९ गतेको मिति घोषणा गरेको छ। आयोगले.....

सुत्केरीढुंगाबाट चरेश सहित दुई जना पक्राउ

धादिङ, ८ फागुन - धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ६ सुत्केरीढुंगाबाट प्रहरीले प्रतिवन्धित लागुऔषध चरेश बरामद.....