धादिङमा डेंगुको सक्रमण बढ्दै-४१ जना बिरामीको पहिचान

193 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २४ आश्विन २०७४, मंगलवार ०६:३३

सम्पादक: Dhading News

dingu-720x510धादिङ । जिल्ला अस्पताल धादिङले डेंगु नियन्त्रणका लागि सदरमुकाम आसपासमा भएका पुराना टायर संकलन र लामखुट्टेले बासस्थान बनाउने स्थानहरु नष्ट गर्ने काम सुरू गरेको छ ।
यसै क्रममा अस्पतालले सयौं पुराना टायरहरु संकलन गरी त्यसलाई उचित ब्यवस्थापन गर्न सुरू गरेको छ भने धादिङका स्थानीयहरुलाई सो रोग सम्बन्धी सचेतना पनि दिन थालेको छ ।
जिल्लामा डेंगु रोगले महामारीको रुप नै लिए पछि जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धादिङ र सदरमुकाममा रहेको नीलकण्ठ नगरपालिकाले सो कामको सुरूवात गरेका हुन् । टायरमा जमेको पानी, प्लाष्टिकका बोत्तलमा जमेको पानी र गमलाहरुमा जमेको सफा पानी एडिस जातको लमखुट्टेको सन्तान जन्माउने उपयुक्त स्थान भएकोले त्यस्ता स्थानलाई तत्काल नष्ट गर्नुपर्ने सुझाव चिकित्सकले दिएका छन् ।
यस वर्ष धादिङमा गर्मी अत्याधिक भइरहेकोले पनि लामखुट्टेको वृद्धि भइरहेको स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाइ छ ।
विशेष त सदरमुकाम धादिङबेसीको बीचबजार र जिल्ला अस्पताल क्षेत्रमा डेंगु गराउने लामखुट्टे अत्यधिक भेटिएको र त्यस क्षेत्रमा बिरामीको संख्या पनि धेरै भएका कारण सो क्षेत्रलाई विशेष निगरानीमा राखी स्वास्थ्यकर्मीको सहयोगमा स्थानीयले सरसफाइ गर्न थालेको रेडक्रसकर्मी नारायणकुमार श्रेष्ठले बताए । चिकित्सकहरुका अनुसार यस क्षेत्रमा ९० प्रतिशत घरहरुका पानी जमेका स्थानहरुमा डेंगु गराउने लामखुट्टेका लार्भाहरु फेला परेका थिए ।
यसैगरी त्यस्ता पानी जमेका स्थानहरुलाई तत्काल सरसफाई गरी फोहर जम्मा हुन नदिनसमेत जिल्लास्वास्थ्य कार्यालय धादिङले स्थानीयलाई आग्रह समेत गरेको छ । यसको बेलैमा नियन्त्रण नगर्ने हो भने थप संक्रमण फैलिने भन्दै सर्वसाधारण त्रसित हुन पुगेका छन् ।
जिल्ला अस्पतालमा अहिलेसम्म ४१ जना डेंगु संक्रमित बिरामीको पहिचान गरी थप उपचारका लागि काठमाडौं पठाइएको बताइएको छ । यसैगरी जिल्ला अस्पताल धादिङमा डेंगुको प्रारम्भिक परीक्षणका पर्याप्त कीट नभएका कारण पनि समस्या आएको स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् ।


२४ आश्विन २०७४, मंगलवार ०६:३३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

छुट्टाछुट्टै स्थानमा दुर्घटना, दुईको मृत्यु , एक घाईते

धादिङ, १२ फागुन - शनिवार विहान धादिङ जिल्लाको दुई छुट्टाछुट्टै स्थानमा भएको सवारी दुर्घटनामा परि दुई जनाको ज्यान गएको छ भने एक जना घाईते भएका छन् । धादिङको गजुरी गाउँपालिका वडा नं १ कालिका मन्दिर नजिकै.....

धादिङमा पुनर्निर्माणमा महिलाहरू सक्रिय

धादिङ -बन्दै गरेको घर, चाहे जग खन्दै होस् या गाह्रो लगाउने चरणमा । बन्दै गरेको हरेक नयाँ घरमा महिला कामदार.....

पार्टी तथा भातृ संगठनकाे अधिवेशन रोक्ने एमालेकाे निर्णय

काठमाडौं । माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकिकरणको सहमति भइसकेको भन्दै एमालेले पार्टी कमिटी र भातृ संगठनका.....

राष्ट्रपति चयनका लागि फागुन २९ गतेको मिति घोषणा

काठमाडौं, फागुन १० - निर्वाचन आयोगले राष्ट्रपति चयनका लागि फागुन २९ गतेको मिति घोषणा गरेको छ। आयोगले.....

सुत्केरीढुंगाबाट चरेश सहित दुई जना पक्राउ

धादिङ, ८ फागुन - धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ६ सुत्केरीढुंगाबाट प्रहरीले प्रतिवन्धित लागुऔषध चरेश बरामद.....