मन्द गतिमा बैरेनी–गल्छी सहरको विकास 

105 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २ कार्तिक २०७४, बिहीबार १७:५७

सम्पादक: Dhading News

गल्छी: पृथ्वीराजमार्गमा पर्ने प्रस्तावित बैरेनी–गल्छी नयाँ सहर नुवाकोट र रसुवा जाने मुख्य मार्ग हो ।  २०६७ सालमा यहाँ नयाँ सहर बनाउन सुरु भए पनि अपेक्षित काम हुन सकेको छैन । नयाँ सहरी विकास आयोजनाले २०९० सम्ममा एक लाख मानिस अटाउने भौतिक पूर्वाधार बनाउने लक्ष्य लिएको छ । यसको खर्च ३ अर्ब रुपैयाँ हुने अनुमान छ ।
हालसम्म पूर्वाधार विकासअन्तर्गत १४ किमि सडक निर्माण तथा स्तरोन्नति भइसकेको छ । गल्छीदेखि बैरेनीसम्म पाँच समय मिटर फुटपाथ निर्माण भएको छ । भर्खरमात्र एक करोड ६० लाख लागतमा १६० वटा सोलार सडक बत्ती जडान सकिएको छ । गल्छी बजारमा १५० परिवारलाई खानेपानी आयोजना सम्पन्न गरेको आयोजना प्रमुख तथा सहरी विकास तथा भवन निर्माण डिभिजन कार्यालय प्रमुख दिलीपकुमार भण्डारीले बताए ।
यसैगरी डल्टारमा तरकारी तथा फलफूल संकलन केन्द्र निर्माण, अम्लेश्वर मन्दिर स्तरोन्नति, अम्लेश्वर मन्दिर परिसरमा एकीकृत सहरी सेवा केन्द्र र बाल उद्यान निर्माण सम्पन्न भएको प्रमुख भण्डारीले बताए । सहरी विकास तथा भवन निर्माण केन्द्रीय समन्वय कार्यालयले एकीकृत विकास योजना बनाइरहेको छ । मासटार जग्गा विकास कार्यक्रमको अवधारणा योजना स्वीकृत भइसकेको र डिजाइनको काम भइरहेको प्रमुख भण्डारीले बताए ।
तर, सहर बसाउने काम सुस्त  भएको स्थानीयबासी आरोपित गर्छन् । नयाँ शहरी विकास आयोजनाले काम गर्न नसकेको प्रस्तावित उनीहरुले आरोप लगाए । गल्छी गाँउपालिकाकी उपाध्यक्ष राधा तिमिल्सिनाले आयोजनाले गाउँपालिकासँग समन्वय नगर्दा योजना सञ्चालन गर्न समेत अफ्ठयारो परेको बताउँछिन् । उनी भन्छिन्, सहरी आयोजनाका योजना तर्जुमा तथा कार्यक्रम कार्यान्वयनमा गाँउपालिकाको भूमिका खोजिरहेकाछौं ।
जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख जगन्नाथ नेपाल पछिल्लो समय भारत र चीन जोड्ने छोटो बाटोको रुपमा ठोरी–रसुवागढी अन्तर्राष्ट्रिय सडक निर्माण गर्न पहल भइरहेको जानकारी दिए । गाँउपालिका र नगर विकास समितिले सिफारिस गरेको कामहरू पनि आयोजनाबाट हुन्छ । तर आयोजना स्वतन्त्र हन्छ, नगर विकास समिति मातहत होइन प्रमुख भण्डारीले बताए ।
गल्छी गाँउपालिका–४ मासटारमा करिब आठ सय रोपनी जग्गा एकीकृत गरी नक्शांकन गर्ने, सडक, विद्युत् पोलिङ गर्ने र जसको जग्गा उसैलाई फिर्ता गरिने छ । त्यसो गर्दा नमुना बस्ती विकास हुनेछ । सहरभित्र खेल मैदान, फोहोर व्यवस्थापन केन्द्र, सडक निर्माण र खानेपानी आपूर्ति व्यवस्थालाई सहरी मापदण्डअनुसार बनाइने र यी सबै काम गर्दा करिब ३ अर्ब खर्च हुने हनुमान गरिएको प्रमुख भण्डारीले बताए ।
आयोजनाको काम झारा टार्ने किसिमको भएको वैरेनी गल्छी नगर विकास समितिका अध्यक्ष रामकुमार कार्कीले आरोप लगाए । माटोमा सिमेन्ट मुस्ने, सिमेन्टको काम गरेपछि पानी नहाल्ने र काम पनि समय सीमाभित्र सम्पन्न नगरेको अध्यक्ष कार्कीले बताए । यही गति र प्रक्रियामा काम भइरहे नयाँ सहर विकास आयोजना अलपत्र पर्न सक्छ, उनले भने कारोवार डेली डट कममा खबर छ ।


२ कार्तिक २०७४, बिहीबार १७:५७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

अवैध बालुवा खानी वन्द गर्न धादिङका प्रजिअको निर्देशन

 धादिङ–अवैधानिक रुपमा सञ्चालन भइरहेका बालुवा धुने उद्योग फिरफिरे यन्त्रलाई दिइँदै आएको विद्युत्त तुरुन्त काट्न स्थानीय प्रशासनले विद्युत्त प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको छ । घरायसी प्रयोजन भनेर.....

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....