प्रदेश ३ मा कस्ले बाजी मार्ला मुख्य मन्त्रीमा ?

1618 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २८ मंसिर २०७४, बिहीबार ०९:३९

सम्पादक: Dhading News

3_Gm5Qm7VXDU

धादिङ- पूर्वमन्त्री तथा दर्जनौं पूर्वसांसदहरू प्रदेशसभामा विजयी बनेपछि ३ नम्बर प्रदेशसभाले केन्द्रीय संसद्कै झल्को दिने देखिएको छ । संसदीय अभ्यासमा अभ्यस्त एमालेका पूर्वप्रमुख सचेतक राजेन्द्र पाण्डेदेखि  दर्जनौं सांसद ३ नम्बर प्रदेशसभातर्फ विजयी भएका छन् ।प्रदेशसभामा ‘हेभीवेट’ को बाढी लागेपछि यो प्रदेशको भावी मुख्यमन्त्रीबारे अनेक अड्कल काटिन थालेको छ । पूर्वमन्त्री एवं एमाले नेता पाण्डे ०४८ सालदेखि (०६४ को संविधानसभा) बाहेक संसदीय भूमिकामा सक्रिय छन्।एमालेको प्रमुख सचेतकसमेत बनिसकेका पाण्डेलाई ३ नम्बर प्रदेशमा एमालेको भावी मुख्यमन्त्रीका रूपमा चर्चा गर्न थालिएको छ। प्रदेश ३ को प्रदेशसभामा प्रत्यक्ष निर्वाचित हुने जम्मा सिट ६६ रहेकोमा एमाले एक्लैले ४२ सिट जितेको छ। यहाँ माओवादी केन्द्रले १५, नेपाली कांग्रेस ७, नयाँ शक्ति पार्टी १ र मजदुर किसान पार्टीले १ सिट जित हात पारेको छ। प्रदेश ३ का लागि एमालेबाट पार्टी उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्यसहित पोलिटब्युरो सदस्यहरू राजेन्द्र पाण्डे, पशुपति चौलागाईं, अरुण नेपाल,केशव स्थापित र माधव पौडेलको दाबी छ।तर, एमाले उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्य, पोलिटब्युरो सदस्य पशुपति चौलागार्इं, सानु श्रेष्ठ पनि प्रदेशसभाको उम्मेदवार बनेकाले एमालेले मुख्यमन्त्री कसलाई बनाउँछ भनेर सहज अनुमान लगाउन गाह्रो छ ।

संघीय र प्रदेशसभाको निर्वाचनमा वाम गठबन्धन बनाएर लडेका एमाले र माओवादी केन्द्रबीच ३ नं प्रदेशको सरकार गठनमा रोचक प्रतिस्पर्धा हुने देखिएको छ  । एमालेका मात्र यो प्रदेशमा धेरै प्रभावशाली नेताहरु प्रदेश सभामा निर्वाचित भएका छन् । त्यस्तै माओवादी केन्द्रका पनि प्रभावशाली नेताहरुले प्रदेश सभामा निर्वाचित  भएका छन् । त्यसैले  ३ नम्बरमा मुख्यमन्त्रीका लागि रोचक प्रतिस्पर्धा हुने देखिएको हो ।

एमाले  उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्यले काठमाडौ क्षेत्र नं ८ को ख प्रदेश सभाबाट ५ हजार १ सय ६९ मत ल्याएर विजयी भएकी छन् । एमालेको ३ नम्बर प्रदेशमा सबै भन्दा सिनियर नेता उनी नै हो ।  उनलाई ३ नं प्रदेशको मुख्यमन्त्रीको रुपमा हेरिएको छ । उनी दुई पटक मन्त्री भइसकेकी छन् । शाक्य पछि धादिङका राजेन्द्र पाण्डे मुख्यमन्त्रीको दाबेदार मानिन्छन् । पाण्डे धादिङ क्षेत्र नं १ को प्रदेश सभा क बाट २७ हजार ३ सय ३३ मत ल्याएर विजयी भएका हुन् ।   पाण्डे २०६५ सालमा स्थानीय विकास मन्त्री भएका थिए । उनले आफुलाई मुख्यमन्त्रीको रुपमा प्रचार गरेका थिए । उनले ३ प्रदेशको मुख्यमन्त्री भए सो क्षेत्रको विकास  र समृद्धिमा नयाँ आयाम थप्ने दाबी गर्दै भोट मागेका थिए । पाण्डे प्रतिनिधिसभामा धादिङ क्षेत्र नम्बर ३ बाट २०४८, ०५१ र २०५६ मा विजयी भएका थिए । २०५१ सालमा प्रतिनिधिसभामा नेकपा एमालेको प्रमुख सचेतक भएका पाण्डे २०६५ साल जेठ ८ देखि चैत १५ गतेसम्म स्थानीय विकास मन्त्री भएका थिए । २०६४ सालको संविधानसभा चुनावमा धादिङ क्षेत्र नम्वर ३ बाट पराजित भएका पाण्डे ७० सालको दोस्रो संविधानसभा चुनावमा त्यही क्षेत्रबाट विजयी भए ।

 एमालेका केशव स्थापितले पनि आफूलाई मुख्यमन्त्रीको दाबेदार भएको बताउँदै आएका छन् ।
उनी  काठमाडौं क्षेत्र नं ६को प्रदेश सभा क बाट ८ हजार २२ मत ल्याएर विजयी भएका हुन् ।  उनी यो भन्दा पहिला काठमाडौको मेयर भइसकेका छन् । पछिल्लो समय भएको स्थानीय तहको निर्वाचनमा पनि  उनले पुन काठमाडौंको मेयर हुने हरसम्भव कोसिस गरेका थिए । तर सफल हुन सकेनन् ।

3-noमाओवादी केन्द्रका शाकिलराम जमरकट्टेल पनि मुख्यमन्त्रीका प्रमुख दाबेदार मानिन्छन् । उनी माओवादी केन्द्रको मजदुर संगठनका प्रमुख हुन् । उनी धादिङ क्षेत्र नं १को प्रदेश सभा ख बाट २३ हजार ३ सय ८२ मत ल्याएर विजयी भएका हुन् । एमाले नेत्तृत्वले सर्वसम्मतबाट मुख्य मँन्त्री टुंगो लगाउन नसके  जमकट्टेललाई पनि मुख्य मन्त्रीको रुपमा अघि सार्न सक्ने सम्भावना बढ्दै गएको छ । यदि माओवादीले ३ नं प्रदेशको मुख्यमन्त्री हुने अवसर पाए उनीनै  प्रमुख दाबेदार हुनेछन । यसो त जम्कटेलपछि   राधिका तामाङलाई पनि मुख्यमन्त्रीको रुपमा लिइएको छ । पूर्व कृषि विकास राज्यमन्त्री समेत रहेकी उनी नुवाकोटको क्षेत्र नं १ को क प्रदेशबाट १८ हजार १ सय ३७ मत ल्याएर विजयी भएकी हुन् ।

 एमालेका दोलखाको क्षेत्र नं १ को ख बाट पशुपति चौलागाई विजयी भएका छन् । उनी एमालेका प्रभावशाली नेतामा पर्छन् । यीनले पनि आफूलाई मुख्यमन्त्रीको रुपमा प्रचार गरेर भोट मागेका थिए । उनी २३ हजार ५८ भोट ल्याएर विजयी भएका हुन् ।   उनी एमालेभित्र मुख्यमन्त्रीको लागि प्रमुख दाबेदार मानिन्छन् ।

सिन्धुपाल्चोकबाट एमालेका प्रभावशाली नेता अरुणप्रसाद नेपाल क्षेत्र नं १ को क बाट २१ हजार ७ सय १२ मत ल्याएर विजयी भएका छन् ।  उनलाई पनि मुख्यमन्त्रीको रुपमा हेरिएको छ ।

काठमाडौं निर्वाचन क्षेत्र नं २ को क बाट एमालेका सानुकुमार श्रेष्ठ ८ हजार ९ सय १३ मत ल्याएर विजयी भएका छन् । एमालेका पोलिटव्युरो सदस्य श्रेष्ठ काठमाडौंका पार्टी इन्चार्ज पनि हुन् । उनको पनि मुख्यमन्त्रीको रुपमा चर्चा हुने गरेको छ ।

‘प्रतिनिधिसभा जत्तिकै प्रदेशसभालाई हामी संसदीय अभ्यासको राम्रो स्थल बनाउनेछौं,’ एमाले नेता पाण्डेले भने, ‘३ नम्बर प्रदेशको विकास निर्माणका लागि नीति र योजना बनाउने तथा कार्यान्वयनका लागि महत्वपूर्ण भूमिका हुनेछ। जनताले संघीयताको वास्तविक अनुभव र उपभोगको उदाहरणीय काम गर्ने अठोट छ।’

 माओवादीसँगको गठबन्धनपछि ३ नम्बर प्रदेशमा एमालेको पक्षमा राम्रो नतिजा  आएको छ भने प्रदेशसभामा गएका सबै ‘हेभीवेट’हरू मुख्यमन्त्री भन्दै उनीहरू निकटले चर्चा चलाउन थालेका छन्।


२८ मंसिर २०७४, बिहीबार ०९:३९ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

अवैध बालुवा खानी वन्द गर्न धादिङका प्रजिअको निर्देशन

 धादिङ–अवैधानिक रुपमा सञ्चालन भइरहेका बालुवा धुने उद्योग फिरफिरे यन्त्रलाई दिइँदै आएको विद्युत्त तुरुन्त काट्न स्थानीय प्रशासनले विद्युत्त प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको छ । घरायसी प्रयोजन भनेर.....

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....