यौनजन्य हिंसा नियन्त्रण गर्न हरेक स्कुलमा प्रहरी

1369 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २६ भाद्र २०७५, मंगलवार १४:१८

सम्पादक: Dhading News

धादिङ–महिला हिंसा र यौनजन्य अपराध न्युनिकरण गर्न नेपाल प्रहरीले एक महिने विद्यालय सचेतना कार्यक्रम आरम्भ गरेकोछ । सोमवार विहान सदरमुकाम स्थित नीलकण्ठ माध्यमिक विद्यालय वाट औपचारिक रुपमा ‘स्कुल–स्कुलमा प्रहरी’ कार्यक्रमको आरम्भ गर्दै जिल्ला प्रहरी प्रमुख डम्वरवहादुर विकले ‘ महिलाहिंसा र यौनजन्य अपराध नियन्त्रण गर्न कानुन मा कडाई मात्र गरेर नभै किशोर उमेर देखिनै अपराध विरुद्ध सचेतना जगाउनु पर्ने वताए ।
नीलकण्ठ विद्यालका प्रधानाध्यापक विष्णप्रसाद सिलवालले ‘ किशोर मस्तिष्कमा विद्यार्थीहरुलाई महिला हिंसा, यौनजन्य अपराध र समाजमा पार्ने नकारात्मक प्रभावहरु वारे संम्झाउन सके मात्रै यौनजन्य अपराध न्युनीकरणमा मद्धत पुग्ने वताए ।

तस्वीर : नेपाल प्रहरीले संचालन गरेको एक महिने ‘स्कुल स्कुलमा प्रहरी’–कार्यक्रमको आरम्भ गर्दै जिल्ला प्रहरी प्रमुख । तस्वीर  : हरिहरसिंह राठौर

‘ वालवालिका र किशोर उमेर समुहलाई अपराध वाट विमुख गराउन विद्यमान कानुनले मात्रै नभएर घरमा अविभावक र स्कुलमा शिक्षकहरुकै महत्वपुर्ण जिम्मेवारी रहने ’ वताउदैं कार्यक्रममा उपस्थित प्रमुख जिल्ला अधिकारी भगीरथ पाण्डेयले ‘ किशोरकिशोरी अवस्थानै अपराधवाट विमुख गराउने उपयुक्त समय भएको वताए ।
महिला हिंसामा कार्यरत सामाजिक अभियन्ता एवम अधिवक्ता राधिका सापकेटाले ‘ नचिनेका व्यक्तिहरु भन्दा चिनेका र विस्वास गरेका आफन्तजनहरु वाटै वलात्कार तथा यौनजन्य अपराध हुने गरेकोले विद्यालय उमेर देखिनै महिला हिंसा र यौनजन्य अपराध विरुद्ध किशोर किशोरीहरु लाई प्रतिवद्ध गराउनु पर्ने वताईन् ।
महिला हिंसा क्षेृत्रमै कार्यरत अधिवक्ता तोलाकुमारी पाठकले जिल्लाको विगतका ३ वर्ष देखि यताका समग्र महिला हिंसा र यौनजन्य अपराधका गतिविधीको शव्द चित्र प्रस्तुत गर्दै ‘ जिल्लामा ११ वर्ष देखि १८ वर्ष सम्मका महिलाहरुनै वढी यौनजन्य अपराधका शिकार हुने वताईन्, विगतका ३ वर्षमा ३६ जना १८ वर्ष मुनिका किशोरीहरु वलात्कारको शिकार भएको वताउदैं विगत ३ वर्षमा ४६ वटा वलात्कार र वलात्कारगर्ने २२ वटा प्रयास गरिएको वताईन् ‘यो अभियान जिल्लाका सवै प्रहरी युनिटहरुले स्थानीय तहका सवै विद्यालयहरुमा एक महिनामा संचालन गरि सक्ने प्रहरी नायव उपरिक्षक श्याम प्रसाद महतोले वताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२६ भाद्र २०७५, मंगलवार १४:१८ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

धादिङ न्यूज डटकमको सम्पादकमा रामचन्द्र रुपाखेती

    धादिङ- धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कमको सञ्चालन अब डिन्यूज मिडिया प्रा.लि.ले गर्ने भएको छ । नेत्रावती मिडिया प्रा.लि.बाट अनलाइनको स्वामित्व डिन्यूजमा सरेसंगै कम्पनीले धादिङ.....

बागमती प्रदेशले धादिङ अस्पताललाई ७५ लाख दिने

हेटौंडा, २३ भदौ - कोरोना भाईरस संक्रमण तथा रोकथामका लागि बागमती प्रदेशले प्रदेशका बिभिन्न स्थानिय तह, अस्पताल र.....

नागढुंगा सुरुङमार्ग निर्माण सुरु, १ वर्षमै सुरुङको प्वाल खनिने

धादिङ- सिस्नेखोलादेखि काठमाडौंको थानकोट जोड्ने बुहप्रतिक्षित नागढुंगा सुरुङमार्ग निर्माण सुरु भएको छ । सडक.....

बूढीगण्डकी आयोजना प्रभावितहरुले बुझे ३२ अर्ब मुआब्जा

केशव अधिकारी धादिङ । आयोजना कस्ले बनाउने र कुन ढाँचामा बन्ने भन्ने बारेमा टुंगो लाग्न नसकेपनि प्रस्तावित १२ सय.....

धादिङमा निषेधाज्ञा भदाै ९ गतेसम्म थप

 धादिङ ।  कोरोना संक्रमणको महामारी थप फैलन नदिन धादिङमा निषेधाज्ञालाई कडाई गरिने भएको छ । जिल्ला सुरक्षा.....

Categories