किराञ्चोकको कृषि उन्नतीका लागि चीनले सघाउने

468 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ६ मंसिर २०७५, बिहीबार १९:१८

सम्पादक: Dhading News

राजेन्द्र बस्नेत
किराञ्चोक (धादिङ) ६ मंसिर – जलवायु अनुकुनल उत्पादनमा बढोउन्नतीमा प्राविधिक सहयोग गर्न चीन सरकारको विकास अनुसन्धान केन्द्र राज्य परिषदको प्रतिनिध मण्डल किराञ्चोक आएको छ । परिषदका जनरल डेपुटी डाईरेक्टर डाक्टर योङ शेङ झाङले स्थानीय कृषक प्रतिनिधिहरुसंग अन्तरक्रिया गरेकाछन् ।

मंगलवार धादिङको गजुरी गाउँपालिकाको किराञ्चोक पुगेका चीनको पेकिङ विश्वविद्यालयमा अर्थशास्त्रमा विद्यावारिधी गर्दै गरेका तथा अनुसन्धान र परामर्शमा कार्यरत स्था स्कुल अफ नेचुरल रिर्सोसेज एण्ड वायो इनभारोमेन्टका अध्यक्ष दामोदर भुसालको विशेष पहलमा त्रिभुवन विश्वविद्यालयका द्वय प्राध्यापक रामकैलाश यादव र प्रा.डा. चन्द्र पोख्रेल र विभिन्न विधाका चिनियाँ विज्ञ प्रतिनिधिहरुलाई गजुरी गाँउपालिका अध्यक्ष राजेन्द्रविक्रम बस्नेतले स्वागत गर्दै किसानहरुको स्थानीय सरकारले पु¥याएका आर्थिक तथा प्राविधिक सेवाहरुको वारेमा जानकारी गराएका थिए । नेपाली किसानहरुको कृषि निर्वाहमुखि भएको र व्यावसायिकि करणमा सघाउन प्रतिनिधि मण्डललाई अध्यक्ष बस्नेतले आग्रह गरेका छन् ।
नेपाल र चीन असल छिमेकी हौ । हाम्रो मित्रतालाई वीचमा हिमालले छेकेको थियो । अव हिमाललाई पार गर्न हवाई मार्ग सफल भई सकेको छ । स्थलमार्ग पनि निमार्ण भइरहेकाछन् । हामी तपाईहरुलाई कृषिमा सघाउन आतुर छौ डा. झाङले भने । चीन पनि ३० वर्ष अघिसम्म अहिलेको नेपाल जस्तै थियो । जसरी पनि विकास गर्ने चीनको नीतिले ३० वर्षमा ३० गुणा विकास भएको छ । केही विषयमा चीन पछुतो मान्दैछ । चीनको विकास तपाईहरुलाई देखाउँछौ । तपाईहरुलाई सिकाउन चिनियाँ किसानहरु र विज्ञ ल्याउछौ । तपाईहरु कृषिको कस्तो विकास चाहनु हुन्छ किसानहरुलाई प्रश्न गरे । किसानहरुले आफुहरु संग जल, जमिन र जनशक्ति भएको तर प्रविधि, सीप र ज्ञान नभएकाले निर्वामुखि कृषि गर्न वाध्य भएको बताए । किसानहरुको जिज्ञासामा डा. झाङ रितिरिवाज, संस्कृति, सभ्यता, मौलिकपन हराउर्दै गएर पारिवारिक विखण्डन शुरु भएको छ । चाडपर्व विषेश जमघट हुन्थ्यो अहिले त्यो पनि हराएको छ । युवाहरु शहरमा बस्ने भएकाले गाँउमा वृद्धवृद्धाहरु मात्र हुने अत्याधुनिक प्रविधिको प्रयोगबाट कृषि गर्दा जलवायुमा प्रतिकुल असर परेको बताए । हामी यहाँका युवाहरुलाई जलवायु अनुकुलन कृषिमा सघाउछौ र गाँउमै रोजगारी सृजना गराउछौ ।

विदेश जान ऋण पाउने तर स्वदेशमा काम गर्न ऋण नपाउने अवस्था रहेको छ । किसानहरु नवार्हमुखि खेतीमा तल्लिन भएको उत्पादित बस्तुको मूल्य विचौयाले तोक्छ । किसानहरु लागत उठ्दैन । किसानहरु दिनप्रतिदिन घाटना जान्छ । कृषिलाई पर्यटनसंग जाडेर सहकारीको माध्यमबाट वजारिकरण गर्न सके किसानहरुलाई राहत पुग्ने सक्ने धारणमा किसान प्रतिनिधिहरुले राखेका थिए । डा. झाङले उत्पादन र वजारिकरण संग पर्यटन जोडेर विकास गर्न सकिन्छ । त्यसको लागि हामी अनुसन्धान गर्छौ । किराञ्चोकमै अनुसन्धान गर्छौ । किराञ्चोकमै काम शुरु गछौ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

६ मंसिर २०७५, बिहीबार १९:१८ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

आइपिएल मा आज सन्दिपको टिम दिल्ली क्यापिटलले र किङ्गस ११ पञ्जावको सामना गर्ने

दुवइ, ४–असोज, हिजो वेलुका बाट शुरुभएको विश्वकै सवैभन्दा चर्चित र ठुलो क्रिकेट लिग प्रतियोगीता इन्डियन प्रिमियर लिग टि २० मा आज दोश्रो दिन नेपाली उत्कृष्ट बलर सन्दिप लामिछाने को टिम दिल्ली क्यापिटल ले किङस.....

महादेववेशी बजारमा दुर्घटना, ३ बर्षिय वालिकाको मृत्यु

धादिङ, ४ असोज - धादिङ थाक्रे गाउँपालिका वार्ड नं. ६ महादेववेशी बजारमा आज दिउँसो २ बजे नौविसे देखी मलेखुतर्फ जाँदै.....

ट्याङ्कर त्रिशुली नदीमा खस्यो

धादिङ,४ असोज । धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ६ स्थित पृथ्वीराजमार्गबाट ट्याङ्कर त्रिशुली नदीमा खसेको छ ।   .....

धादिङ न्यूज डटकमको सम्पादकमा रामचन्द्र रुपाखेती

    धादिङ- धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कमको सञ्चालन अब डिन्यूज मिडिया प्रा.लि.ले.....

बागमती प्रदेशले धादिङ अस्पताललाई ७५ लाख दिने

हेटौंडा, २३ भदौ - कोरोना भाईरस संक्रमण तथा रोकथामका लागि बागमती प्रदेशले प्रदेशका बिभिन्न स्थानिय तह, अस्पताल र.....

Categories