नेपाली कागज उद्योगलाई लोक्ताको अभाव

393 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २० चैत्र २०७५, बुधबार ०३:५७

सम्पादक: Dhading News

आरुघाट-सरकारी काम काजका लागि अनिवार्य रुपमा प्रयोग हुदैं आईरहेको नेपाली कागज उत्पादनका लागि चाहिने कच्चा पदार्थ लोक्ताको अभाव वढन थाले पछि नेपाली कागज उद्योगको उत्पादनमा प्रभाव पर्न थालेको छ ।
धादिङ र गोरखा जिल्लाको व्यापारिक केन्द्र आरुघाटमा संचालनमा रहेको धादिङ जिल्लाकै एक मात्र नेपाली काजग उद्योग मनास्लु नेपाली कागज उद्योगले नियमित रुपमा नेपाली कागजको उत्पादन गर्दै आईरहेको छ । नेपाली कागजको उत्पादनका लागि चाहिने कच्चा पदार्थ लोक्ता उच्च हिमाली भेगमा मात्र पाइने भएकाले पछिल्लो समयमा लोक्ताको अभाव बढ्दै जान थालेको व्यवसायीहरु बताउंछन । संरक्षणको अभावले केहि वर्ष यता हिमाली भेगमा लोक्ताको उत्पादनमा कमि आउन थालेपछि कागज उद्योग प्रभावित वन्दै जान थालेको हो । वर्षौ देखि नियमित रुपमा नेपाली कागज उत्पादन गर्दै आईरहेको मनास्नु नेपाली कागज उद्योगले विदेशमा समेत निर्यात हने उच्च गुणस्तरको कागज उत्पादन गर्दै आईरहेको उद्योगका संचालक सानुकाजी श्रेष्ठ वताउनुहन्छ ।
कच्चा पदार्थ लोक्तालाई ल्याएर धेरै पटक प्रशोधन गरि नेपाली कागज वनाउन निकै खर्च लाग्ने उहाँ बताउनुहन्छ । आंफुले उच्च गुणस्तरको सामान उत्पादन गरेका कारण स्थानीय वजारका साथै,काठमाण्डौ, नारायणगढ गोरखा,पाल्पा, पोखरा र माग अनुसार जापानमा समेत सजिलै संग विक्रि वितरण गर्ने गरेको पनि श्रेष्ठले वताउनु भयो ।
लोक्ताको अभाव वढन नदिन हिमाली भेगका सामुदायिक वन र वन संरक्षण समितिहरु संग समन्वय गर्दै लोक्ता संरक्षणका लागि पहल गर्दै आईरहेको भएपनि पछिल्लो समय लोक्ताको अभाव बढ्दै गएको व्यवसायी श्रेष्ठको भनाई छ । विगतमा उद्योग चलाउन निकै समस्या परेको भएपनि आंफुहरु विचलित नभई व्यवसायमा लागि परेका कारण अहिले सम्म उद्योग संचालन भईरहेको पनि श्रेष्ठले वताउनु भयो । डेढ दशक अघि सम्म धादिङ जिल्लाको गाउं गाउंमा नेपाली काजग उद्योग संचालनमा रहेको भएपनि ति सवै उद्योगहरु कच्चा पदार्थको अभावकै कारण अहिले वन्द भईसकेका छन । कागज उत्पादनका लागि चाहिने कच्चा पदार्थको संरक्षण हुन सकेन भने जिल्लाकै एक मात्र उद्योग पनि वन्द नहोला भन्न नसकिने जिल्ला समन्वय समिति धादिङका सदस्य कमलनारायण श्रेष्ठ वताउनुहुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२० चैत्र २०७५, बुधबार ०३:५७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories