जनसङ्ख्याको आधारमा महिला सहभागिता हुनुपर्ने माग

354 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ३१ भाद्र २०७१, मंगलवार २०:३७

सम्पादक: Dhading News

Poster-433x240काठमाडौँ, – राज्यका हरेक संरचनामा महिलाको जनङ्ख्याको आधारमा सहभागिता हुनुपर्ने माग गरिएको छ ।

महिला सुरक्षा दबाब समूह नेपाल, राष्ट्रिय आदिवासी जनजाति महिला महासङ्घ नेपाल र सृष्टि नेपाललगायतका सङ्घसंस्थाद्वारा आज यहाँ आयोजित पत्रकारसम्मेलनमा अधिकारकर्मी महिलाले जनसङ्ख्याको आधारमा महिलाको सहभागिता हुन नसकेको भन्दै कार्यपालिका, न्यायपालिका तथा व्यावस्थापिकालगायत राज्यको सम्पूर्ण संरचनामा महिलाको सहभागिता सुनिश्चित गरिनुपर्नेमा जोड दिइयो ।

अधिकारकर्मीले मन्त्रिपरिषद्ले मनोनित गर्ने २६ स्थानमध्ये १७ स्थानमा तीन जना मात्र महिला सभासद् मनोनित गरिएको भन्दै आपत्तिसमेत जनाएका छन् ।

सृष्टि नेपालकी अध्यक्ष पार्वती थापा मगरले राज्यको नीति निर्माण तह, औपचारिक वैदेशिक प्रमण र संयुक्त राष्ट्र सङ्घको बैठकमा समेत महिलाको अनिवार्य सहभागिता हुनुपर्ने माग गर्नुभयो ।

पहिलो संविधानसभामा प्रत्यक्ष निर्वाचनबाट ३० जना र समानुपातिक निर्वाचनबाट १६१ जना गरी जम्मा १९१ जना तथा मनोनित छसहित १९७ महिलाको सहभागिता रहेको थियो । प्रत्यक्ष निर्वाचनबाट ३३ प्रतिशतभन्दा बढी महिलाको पहिलो संविधानसभामा सहभागी रहेको थियो ।

त्यसैगरी दोस्रो संविधानसभाको निर्वाचनमा प्रत्यक्षतर्फ १०, मनोनित तीन र समानुपातिकसहित १६१ जना महिलाको संविधानसभामा उपस्थिति रहेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

३१ भाद्र २०७१, मंगलवार २०:३७ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

धादिङका गोकर्णमणी दुवाडी सचिवमा बढुवा

धादिङ- सरकारले  गोकर्णमणी दुवाडी सहित तीन जना सहसचिवलाई सचिवमा बढुवा गरेको छ । बुधवार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले सहसचिवहरु  दुवाडी, डा.योगेन्द्र कार्की र सुरेश आचार्यलाई सचिवमा बढुवा गरेको हो.....

आठ महिना पछि खुले धादिङका शैक्षिक संस्था

धादिङ - विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोभिड १९ ( कोरोना संक्रमण) का कारण गत बर्षको चैत महिना देखि बन्द.....

लापाका बाढी पहिरो पिडितलाई रेडक्रसको सहयोग

लापा - बाढी पहिरो लागेर घरबार विहिनभएका रुवीभ्याली गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का  ३२ परिवारलाई नेपाल रेडक्रस.....

आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी

धादिङ - आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी । वर्षमा पर्ने चौबीसवटा एकादशीमध्ये सबैभन्दा ठूलो एवं महत्वपूर्ण.....

आयआर्जनका लागि किसानलाई वाख्रा बितरण

थांक्रे - धादिङको थाक्रे गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ मा २ वटा समूहका ११ जना सदस्यलाई ३/३ वटाको दरले ३३ वटा बाख्राका.....

Categories