सिकेको ज्ञान सीप व्यवहारमा लागू गर्ने प्रतिबद्धता

333 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, १२ मंसिर शुक्रबार २०:५९

सम्पादक: धादिङ न्यूज

पिडा  –पिडा गाउँ विकास समिति वडा नं २ राईगाउँमा आधारशीला तालीमका सहभागी महिलाहरुले सिकेको ज्ञान सीप व्यवहार लागू गर्ने सामूहिक प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन् ।
बालकुमारी सामाजिक परिवार समुहको व्यवस्थापनमा प्रयास नेपाल धादिङले संचालन गरेको गरिबी निवारणको लागि गणेशहिमाल पशुपालन कार्यक्रम अन्र्तगत महिला सदस्यहरुको लागि ४ दिने तालीम संचालन भएको हो । तालीममा उपहारप्रदान,उत्तरदायित्व,बाँडिचुँडी उपभोग र स्याहार,दिगोपना र आत्मनिर्भरता,पशु तथा स्रोतको उचित व्यवस्थापन,पोषण स्वाथ्स्य आयआर्जन,लैङ्गिक परिवार केन्द्र बिन्दु,बास्तविक आवश्यकता र निर्णय,वातावरण सुधार,पूर्ण सहभागीता,तालीम शिक्षा र संचार,आध्यामिकताका लगायतका बिषममा प्रयास नेपाल धादिङ्गका कार्यक्रम संयोजक सूनिता कडेल,कमला अधिकारी,भावना पुलामीमगर,सन्दिप प्रजाले सहजिकरण गर्नु भएको थियो । तालीमको क्रममा समूहले सहभागीतात्मक स्वसमिक्षा गरी १२ वटा आधारशीलाबाट भएको सिकाई कार्यान्वयन तथा ज्ञान सीप बिस्तार र अनुगमन कार्ययोजना निर्माण गरेका सामाजिक परिचालक सन्दिप प्रजाले जानकारी दिनु भयो ।
तालीम समापन कार्यक्रममा हेफर ईन्टरनेशनल नेपालका कार्यक्रम अधिकृतहरु टुरदेव अधिकारी,मधुसुधन कार्की,प्रदिप शर्मा,प्रयास नेपाल धादिङका अध्यक्ष उषा बि.क.,कार्यकारी निर्देशक दामोदर अर्यालले कार्यक्रमको संचालन प्रक्रिया,संस्थाबाट हुने सहयोग तथा सहजिकरण र अनुगमनका बारेमा जानकारी गराउनु भएको थियो । यस अघि संस्थाले किराञ्चोक,गोगनपानी,तारुका र महादेवस्थान गाउँ विकास समितिका मूल समूहहरुमा चार÷चार दिने आधारशीला तालीम सम्पन्न गरिएको कार्यक्रम संयोजक सुनिता कडेलले जानकारी दिनु भयो ।
समाजमा महिलाहरुले पनि सामाजिक विकासमा संलंग्न भई कार्य गर्न सक्ने आँट सीप विकास भएको अध्यक्ष चमेली राईले बताउनु भयो । तालीम पछि समुहले सदस्यहरुको सामाजिक तथा आर्थिक सबलिकरण हुने कार्यक्रमहरु संचालन गर्ने योजना रहेको समूहकी सचिव मञ्जीला राईले जानकारी दिनु भयो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, १२ मंसिर शुक्रबार २०:५९ मा प्रकाशित