लालपुर्जा किर्ते गरी बुढीगण्डकीबाट ६३ लाख ठगी

1144 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ३१ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०६:२०

सम्पादक: Dhading News

धादिङ । १२ सय मेगावाट बिजुली उत्पादन गर्ने प्रस्तावित बुढीगण्डकी जलविद्युत आयोजनासँग ठगी गरेर रकम असुलेको भेटिएको छ । मालपोत कार्यालय धादिङकै संलग्नतामा लालपुर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएर ६३ लाख रुपैयाँ ठगी गरिएको भेटिएको हो ।

साविकको बुढाथुम गाविस–९, हाल गंगाजमुना–७, निवासी होमनाथ पौडेलले मुआब्जाको रकम पाउन करिब दुई रोपनी मात्र रहेको जग्गालाई ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई रकम ठगी गरेका हुन् । जसलाई मालपोत कार्यालयले पनि सहयोग गरेको अनुसन्धानबाट खुलेको छ ।

सेवानिवृत्त हुन लागेका मालपोतका तत्कालीन अधिकृत रेवती प्रसाद ढकालसँग मिलेमतो गरेर सो जग्गा बढाएर ६३ लाख रुपैयाँ ठगी गरेका हुन् । यसअघि पनि यही आयोजनाबाट स्थानीयले एक करोडभन्दा बढी रुपैयाँ ठगी गरेका थिए । तर, पछिल्लो पटक भने बढी असुल गरेको रकमका विषयमा भागबण्डामा कुरा नमिलेपछि बाहिर आएको हो ।

स्थानीय प्रशाासनले निकालेको सूचनाको दुरुपयोग गरी पौडेलले लालपूर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएका थिए । आयोजनाले डुबानमा पर्ने जग्गाको लालपुर्जा सहित स्थानीय प्रशासनमा मुआब्जा दाबी गर्ने सूचना प्रकासित भएलगत्तै मालपोत अधिकृत ढकालसँगको मिलोमतोमा २ रोपनी क्षेत्रफल मात्रै भएको आफनो लालपुर्जामा ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई ७५ लाख रकम मुआब्जा बुझेको पाइएको छ

मुआब्जा दिएको सो लालपुर्जाको जग्गा चार भाग विभाजन गर्नु पर्नेमा बढी रकम ल्याएर अरू अंशियारलाई नदिएर पौडेलले एक्लैले लुकाउन खोजेका थिए । बढी रकम लिएर पौडेलले काठमाडौंको चन्द्रागिरी ६ मच्छेगाउँमा घर निर्माण गर्न लागेका थिए । उनले घर निर्माण गर्ने तयारी थाहा पाएपछि अरू अंशियारले बढी रकम असूल गर्न स्थानीय प्रशासनमा निवेदन दिएका थिए । स्रोतका अनुसार पौडेलले सो रकम आफ्ना अन्य दाईभाइलाई दिन अस्वीकार गरेका थिए । आयोजनाबाट छलकपट गरेर लिएको रकम नपाएपछि अंशियारले जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा उजुरी दिएका थिए ।

स्थानीय प्रशाासनले निकालेको सूचनाको दुरुपयोग गरी पौडेलले लालपूर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएका थिए । आयोजनाले डुबानमा पर्ने जग्गाको लालपुर्जा सहित स्थानीय प्रशासनमा मुआब्जा दाबी गर्ने सूचना प्रकासित भएलगत्तै मालपोत अधिकृत ढकालसँगको मिलोमतोमा २ रोपनी क्षेत्रफल मात्रै भएको आफनो लालपुर्जामा ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई ७५ लाख रकम मुआब्जा बुझेको पाइएको छ । तत्कालीन बुढाथुम ७ को नापीस्थित नक्सा नम्बर, नक्सा सिट नम्बर ९ क अनुसार २०७३ वैशाख १३ गते नयाँ लालपुर्जा जारी गरी पौडेलले लिएका थिए । वैशाख १३ गते लालपुर्जा जारी गरी मालपोत अधिकृत ढकाल वैशाख २० गते नै जिल्लाबाटै सेवानिवृत्त भई बिदा भएका थिए ।

पौडेलको सो लालपुर्जामा कित्ता नं। ५८ फिल्ड बुकमा रेकर्ड भएको क्षेत्रफल ०–१२–२–१ रहेको तर, नयाँ लालपुर्जामा बढेर आएको ६ रोपनी ६ आना, कित्ता नं ५९ फिल्ड बुकमा रेकर्ड भएको क्षेत्रफल ०–११–०–० रहेको थियो । तर, नयाँ लालपुर्जामा बढेर आएको ४ रोपनी ६ आना र कित्ता नं १४० फिल्ड बुक र नयाँ लालपुर्जा दुबैमा ०–९–२–१ एउटै क्षेत्रफल कायम भएको देखिएको छ । जम्मा २–३–०–२ को १४ लाख ८५ हजार मात्र मुआब्जा पउनुपर्नेमा ११ रोपनी क्षेत्रफलको कुल ७५ लाख ९कर कट्टा पछि० बुझेको पाइएको छ ।

फिल्डबुक प्वाल पारेर नबुझिने बनाई लालपुर्जामा क्षेत्रफल बढाईएको पाईएको आयोजनाका संयोजक कृष्ण बहादुर कार्कीले बताए । पौडेललाई लालपुर्जाअनुसार बढी रकम गएको पत्तो पाएर गल्ती ढाकछोप गर्न साउन ७ गते आयोजनालाई पत्राचार गरी बढी रकम फिर्ता गर्ने व्यवस्था मिलाउन अनुरोधसमेत गरेको छ । प्रमुख जिल्ला अधिकारी भगीरथ पाण्डेयले बढी रकम गएको निवेदन परेपछि रकम फिर्ता गर्न पौडेललाई पत्राचार गरिएको बताए ।

सो आयोजनाका कारण प्रमुख रूपमा गोरखाका घ्याल्चोक, फुजेल, नाम्जुङ, बुंकोट, अस्राङ, बोर्लाङ, धावा, तान्द्राङ, आरुपोखरी, आरुचनौटे, आरुआर्बाङ बढी प्रभावित हुनेछन् । यस्तै धादिङका सलाङ, मैदी, खरी, चैनपुर, सल्यानटार, आगिन्चोक, त्रिपुरासुन्दरी, मार्पाक, मूलपानी, बसेरी, बुढाथुम गाविसको महत्वपूर्ण धानखेत तथा टार पनि प्रभावित हुनेछन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

३१ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०६:२० मा प्रकाशित

समाचार

सबै

दुई लाख बढीको कारोवारमा चेक काट्नु नपर्ने

काठमाडौं । तपाईंले चेकमार्फत कारोवार गर्दै हुनुहुन्छ ? यदि हुनुहुन्छ भने अब तपाईंले चेक नकाटे पनि हुने भएको छ । नेपाल राष्ट्र बैंकले सञ्चालनमा ल्याएको रियल टाइम ग्रस पेमेन्ट सिस्टम (आरटिजिएस) ले तपाईंलाई.....

अख्तियारमा धादिङका धेरै उजुरी

- केशव अधिकारी धादिङ,२९ भदौ - अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले धादिङका स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि र कर्मचारीलाई.....

बढ्यो सामाजिक सुरक्षा भत्ता

काठमाडौं । सरकारले बृद्ध भत्ता बढाएको छ । बढेको भत्ता अव कार्यान्वयनमा समेत आएको छ । सरकारले चालु आर्थिक वर्ष.....

पहिरोले भत्काएको दुई महिनापछि स्याफ्रु–मैलुङ सडक मर्मतकार्य शुरू

भदौ २९, रसुवा । पहिरोका कारण गत असार महीनाबाट अवरुद्ध स्याफ्रु–मैलुङ खण्डको नयाँ राजमार्ग शनिवारबाट मर्मतकार्य.....

धादिङमा यसरी मनाइँदैछ संविधान दिवस

धादिङबेसी । धादिङमा यस बर्षको संविधान दिवस विभिन्न कार्यक्रमका साथ भव्य तरिकाले मनाइने भएको छ । २०७६ सालको.....

Categories