लालपुर्जा किर्ते गरी बुढीगण्डकीबाट ६३ लाख ठगी

1653 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ३१ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०६:२०

सम्पादक: Dhading News

 

 

धादिङ । १२ सय मेगावाट बिजुली उत्पादन गर्ने प्रस्तावित बुढीगण्डकी जलविद्युत आयोजनासँग ठगी गरेर रकम असुलेको भेटिएको छ । मालपोत कार्यालय धादिङकै संलग्नतामा लालपुर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएर ६३ लाख रुपैयाँ ठगी गरिएको भेटिएको हो ।

साविकको बुढाथुम गाविस–९, हाल गंगाजमुना–७, निवासी होमनाथ पौडेलले मुआब्जाको रकम पाउन करिब दुई रोपनी मात्र रहेको जग्गालाई ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई रकम ठगी गरेका हुन् । जसलाई मालपोत कार्यालयले पनि सहयोग गरेको अनुसन्धानबाट खुलेको छ ।

सेवानिवृत्त हुन लागेका मालपोतका तत्कालीन अधिकृत रेवती प्रसाद ढकालसँग मिलेमतो गरेर सो जग्गा बढाएर ६३ लाख रुपैयाँ ठगी गरेका हुन् । यसअघि पनि यही आयोजनाबाट स्थानीयले एक करोडभन्दा बढी रुपैयाँ ठगी गरेका थिए । तर, पछिल्लो पटक भने बढी असुल गरेको रकमका विषयमा भागबण्डामा कुरा नमिलेपछि बाहिर आएको हो ।

स्थानीय प्रशाासनले निकालेको सूचनाको दुरुपयोग गरी पौडेलले लालपूर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएका थिए । आयोजनाले डुबानमा पर्ने जग्गाको लालपुर्जा सहित स्थानीय प्रशासनमा मुआब्जा दाबी गर्ने सूचना प्रकासित भएलगत्तै मालपोत अधिकृत ढकालसँगको मिलोमतोमा २ रोपनी क्षेत्रफल मात्रै भएको आफनो लालपुर्जामा ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई ७५ लाख रकम मुआब्जा बुझेको पाइएको छ

मुआब्जा दिएको सो लालपुर्जाको जग्गा चार भाग विभाजन गर्नु पर्नेमा बढी रकम ल्याएर अरू अंशियारलाई नदिएर पौडेलले एक्लैले लुकाउन खोजेका थिए । बढी रकम लिएर पौडेलले काठमाडौंको चन्द्रागिरी ६ मच्छेगाउँमा घर निर्माण गर्न लागेका थिए । उनले घर निर्माण गर्ने तयारी थाहा पाएपछि अरू अंशियारले बढी रकम असूल गर्न स्थानीय प्रशासनमा निवेदन दिएका थिए । स्रोतका अनुसार पौडेलले सो रकम आफ्ना अन्य दाईभाइलाई दिन अस्वीकार गरेका थिए । आयोजनाबाट छलकपट गरेर लिएको रकम नपाएपछि अंशियारले जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा उजुरी दिएका थिए ।

स्थानीय प्रशाासनले निकालेको सूचनाको दुरुपयोग गरी पौडेलले लालपूर्जामा जग्गाको क्षेत्रफल बढाएका थिए । आयोजनाले डुबानमा पर्ने जग्गाको लालपुर्जा सहित स्थानीय प्रशासनमा मुआब्जा दाबी गर्ने सूचना प्रकासित भएलगत्तै मालपोत अधिकृत ढकालसँगको मिलोमतोमा २ रोपनी क्षेत्रफल मात्रै भएको आफनो लालपुर्जामा ११ रोपनीभन्दा बढी देखाई ७५ लाख रकम मुआब्जा बुझेको पाइएको छ । तत्कालीन बुढाथुम ७ को नापीस्थित नक्सा नम्बर, नक्सा सिट नम्बर ९ क अनुसार २०७३ वैशाख १३ गते नयाँ लालपुर्जा जारी गरी पौडेलले लिएका थिए । वैशाख १३ गते लालपुर्जा जारी गरी मालपोत अधिकृत ढकाल वैशाख २० गते नै जिल्लाबाटै सेवानिवृत्त भई बिदा भएका थिए ।

पौडेलको सो लालपुर्जामा कित्ता नं। ५८ फिल्ड बुकमा रेकर्ड भएको क्षेत्रफल ०–१२–२–१ रहेको तर, नयाँ लालपुर्जामा बढेर आएको ६ रोपनी ६ आना, कित्ता नं ५९ फिल्ड बुकमा रेकर्ड भएको क्षेत्रफल ०–११–०–० रहेको थियो । तर, नयाँ लालपुर्जामा बढेर आएको ४ रोपनी ६ आना र कित्ता नं १४० फिल्ड बुक र नयाँ लालपुर्जा दुबैमा ०–९–२–१ एउटै क्षेत्रफल कायम भएको देखिएको छ । जम्मा २–३–०–२ को १४ लाख ८५ हजार मात्र मुआब्जा पउनुपर्नेमा ११ रोपनी क्षेत्रफलको कुल ७५ लाख ९कर कट्टा पछि० बुझेको पाइएको छ ।

फिल्डबुक प्वाल पारेर नबुझिने बनाई लालपुर्जामा क्षेत्रफल बढाईएको पाईएको आयोजनाका संयोजक कृष्ण बहादुर कार्कीले बताए । पौडेललाई लालपुर्जाअनुसार बढी रकम गएको पत्तो पाएर गल्ती ढाकछोप गर्न साउन ७ गते आयोजनालाई पत्राचार गरी बढी रकम फिर्ता गर्ने व्यवस्था मिलाउन अनुरोधसमेत गरेको छ । प्रमुख जिल्ला अधिकारी भगीरथ पाण्डेयले बढी रकम गएको निवेदन परेपछि रकम फिर्ता गर्न पौडेललाई पत्राचार गरिएको बताए ।

सो आयोजनाका कारण प्रमुख रूपमा गोरखाका घ्याल्चोक, फुजेल, नाम्जुङ, बुंकोट, अस्राङ, बोर्लाङ, धावा, तान्द्राङ, आरुपोखरी, आरुचनौटे, आरुआर्बाङ बढी प्रभावित हुनेछन् । यस्तै धादिङका सलाङ, मैदी, खरी, चैनपुर, सल्यानटार, आगिन्चोक, त्रिपुरासुन्दरी, मार्पाक, मूलपानी, बसेरी, बुढाथुम गाविसको महत्वपूर्ण धानखेत तथा टार पनि प्रभावित हुनेछन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

३१ श्रावण २०७६, शुक्रबार ०६:२० मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मैदीभन्ज्याङ मिनिट्रक दुर्घटनामा मृत्यु हुनेको संख्या सात

मंगलबार धादिङको मैदीभन्ज्याङमा मिनिट्रक दुर्घटना हुँदा मृत्यु हुनेको संख्या सात पुगेको छ।दुर्घटनामा ३७ जना घाईते भएका छन । घाईते मध्ये ११ जनालाई हेलिकप्टरबाट र ६ जनालाई एम्बुलेन्सबाट काठमाण्डौं लगिएको छ.....

ढोलामण्डलीबाट फर्कदै गरेको आईचर पल्टिंदा ७ जनाको मृत्यु

धादिङ , १० माघ - धादिङको ज्वालामुखी गाउँपालिका वडा नम्बर मा रहेको ४ ढोलामण्डलीमा पुजा गरेर भोज खाई फर्किदै गरेका.....

गजुरी गाँउपालिकाभित्रका सहकारीलाई कोपोमिस तालिम

गजुरी- गजुरी गाँउपालिकाले आफ्नो कार्यक्षेत्र भित्रका सहकारी संस्थाहरुलाई अनलाइन प्रणालीमा जोड्न सहकारी तथा.....

मौसममा विस्तारै सुधार हुँदै

धादिङ । पश्चिमी न्यून चापीय वायुको प्रभावले बिहीबारदेखि प्रभावित मौसम शनिबारबाट विस्तारै सुधार हुँदै जान.....

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय.....

Categories